Praca przez losowanie

Trudność z wyborem najlepszego kandydata? Zatem zróbmy losowanie! Pracę dostanie ten, kto ma szczęście. Taką metodę zastosował wójt gminy Mszana, a stanowiskiem na które losowano personel była posada sprzątaczki.

W rejonach w których jest duże bezrobocie nawet pozornie mało atrakcyjne stanowiska pracy mogą cieszyć się ogromną popularnością. Kiedy w gminie ogłoszono nabór na dwa wolne wakaty osób sprzątających do świeżo odremontowanego przedszkola, do pracy zgłosiło się około 70 osób. Kiedy przefiltrowano zgłoszenia jedynie pod kątem miejsca zamieszkania i wybrano osoby mieszkające w Mszanie – nadal było ich sporo – 48 osób. W tym zarówno osoby z doświadczeniem w sprzątaniu jak i dyplomami ukończenia uczelni wyższej. Kogo zatem wybrać?

Wójt uznał, że najbardziej sprawiedliwe będzie losowanie. Dzięki niemu każda kandydatka będzie mieć równe szanse, a wójta nikt nie będzie podejrzewał o obsadzanie stanowisk znajomymi czy rodziną. Jak postanowiono – tak uczyniono i dwie zatrudnione w przedszkolu sprzątające dostały pracę dlatego, że podczas losowania miały szczęście. Jak myślicie? Może powinny teraz puścić totolotka?

źródło:gazeta.pl