Kontrakt za granicą? Uważaj na szok kulturowy

praca za granica Kontrakt za granicą? Uważaj na szok kulturowy Osoby wyjeżdżające do pracy – zarówno te, które chcą budować swoje życie na obczyźnie, jak i te, które jadą na trwający określony okres czasu kontrakt, narażone są na szok kulturowy. Niestety, nie da się go nie przechodzić, jeśli nie zostaliśmy wychowani w multikulturowym środowisku. A bądźmy szczerzy – w Polsce mamy na to małe szanse.

Z brytyjskich badań wynika, że 20% pracowników, którzy wyjeżdżają na kontrakty do innego kraju, nie daje sobie rady. I nie chodzi tu o wymagania pracodawcy, ale nie poczucie wyalienowana i spadek zadowolenia z życia w związku z mieszkaniem w obcym kraju. Osoby te, zrywają kontrakty i wracają do kraju.

Większość firm zatrudniających obcokrajowców nie zadaje sobie trudu z prowadzaniem pracownika w obcą mu kulturę i zadbania o to, by pracownik dobrze się w niej czuł. Efekt jest taki, że po kilku miesiącach (do 24 miesięcy), pojawia się szok kulturowy. O tym na czym polega już pisałam, zatem odsyłam do artykułu. Zanim jednakże zdecydujesz się na podjęcie pracy za granicą i wyjazd na kontrakt warto przemyśleć i dowiedzieć się:

 • czy firma, która wysyła cię na kontrakt ma program pomocy osobom z innych kultur ?
 • czy pomaga w aklimatyzacji i dostarcza wsparcia w postaci zarówno informacji o nowym kraju (również pod względem technicznym – np. systemu służby zdrowia czy podatkowego) i jego kulturze jak i osoby, z którą o problemach można porozmawiać?
 • czy ty sam jesteś gotowy na to, by poświęcić dodatkowy czas na poznawanie nowej kultury, naukę języka i lokalnych zwyczajów?
 • czy jesteś na tyle otwarty, by elastycznie przyjmować zmiany, które niesie ze sobą zmiana miejsca zamieszkania?

Wśród naszych czytelników są osoby, które pracują na emigracji – jak radzicie sobie ze zmianą?

Dodaj komentarz

One Response to “Kontrakt za granicą? Uważaj na szok kulturowy”

 1. emigrant says:

  Największego szoku kulturowego można doznać przenosząc się do UK.

  Pracujesz 3-4x mniej niż w PL a zarabiasz 5-10x WIĘCEJ !!! Do tego pracownik ma zapewnione wszystkie potrzebne narzędzia aby mógł sprawnie wykonywać swoją pracę…

  Na dodatek traktują cię jak człowieka a nie “robola” którym można bezkarnie pomiatać.