Jakie są Pana/ Pani mocne strony – jak odpowiedzieć?

Poza pytaniem o wady – na które czeka każdy niemalże kandydat – osoby rekrutujące często pytają również o mocne strony kandydata. Jak odpowiedzieć na to pytanie, by zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie (a nie zawalić wywiad)?

Przede wszystkim nie uznajemy za mocne strony tego, w czego istnienie nasz rozmówca może zwątpić – np. jeśli spóźniliśmy się na spotkanie rekrutacyjne nie mówimy, że jesteśmy punktualni (nawet jeśli to spóźnienie zdarzyło się nam po raz pierwszy od wielu lat)

Staramy się wybrać takie cechy, które mogą być przydatne w pracy, o którą się staramy – najłatwiej w tym celu przeczytać ogłoszenie o pracę, na które odpowiadaliśmy – na pewno przynajmniej jedna bądź dwie cechy są tam wymienione.

Wybieramy takie cechy, które rzeczywiście posiadamy – to, co powiemy, może mieć duże znaczenie w rekrutacji i co z tego, jeśli dostaniemy pracę, ale będą od nas oczekiwać tego, czego zrobić nie umiemy bądź nie lubimy? Zatem jeśli nie jesteś osobą dokładną i pedantyczną, to nie podkreślaj zamiłowania do uporządkowania nawet wtedy, jeśli jest to wymienione w ogłoszeniu rekrutacyjnym. Zamiast tego powiedz np. że dotrzymujesz terminów.