Dziura w CV – przeszkoda czy nie?

Przez całą karierę zawodową przeszedłeś bez żadnej przerwy? Ciebie zatem ten tekst nie dotyczy. Są jednak osoby – a jest ich coraz więcej – które nie miały tyle szczęścia i mają w swoim CV przerwę w rozwoju kariery, a niekiedy nawet kilka. Czy przerwa w CV przeszkadza w otrzymaniu pracy i czy można coś z tym zrobić?

Z badań amerykańskiego serwisu pracy CareerBuilder wynika, że dla 53% pracodawców to, czy mamy w CV okresy, w których nie pracowaliśmy, nie ma znaczenia. Jednocześnie co czwarty kandydat (26%) uważa, że to iż obecnie jest bezrobotny przeszkadza mu w znalezieniu pracy. Jak to zatem jest – czy dziura w CV przeszkadza czy nie?

Na pewno zdecydowanie lepiej jest przechodzić płynnie z pracy do pracy. Nie mamy wtedy przerw w zatrudnieniu o które może dopytać pracodawca. Jeśli przerwy trwają miesiąc bądź dwa również nie ma się czym przejmować- oznacza to jedynie tyle, że przestaliśmy pracować zanim jeszcze znaleźliśmy nowe zatrudnienie (i ewentualnie wywołać dopytanie o to, czy to my rozstaliśmy się z pracodawcą, czy pracodawca z nami). Jeśli jednak straciliśmy pół roku to taka przerwa wywoła już pytanie pracodawcy o to, co z nami się w tym czasie działo. Dobrze zawczasu przygotować sobie odpowiedź. Możliwości wybrnięcia bez kłamania jest kilka – zależą one od tego co rzeczywiście działo się z nami przez ten czas. Jeśli szukaliśmy pracy, ale oferty które otrzymywaliśmy były nieodpowiednie wyjaśnijmy dlaczego, jeśli opiekowaliśmy się chorą matką, to również nie jest powód do wstydu. Jeśli zdecydowaliśmy się na nieudokumentowaną pracę, lepiej jednak powiedzieć, że pracowaliśmy w oparciu o umowy cywilnoprawne – nie obowiązuje po nich świadectwo pracy, a praca na czarno jest karalna (a po drugie może dać pracodawcy sygnał, że na takie rozwiązanie zgodzimy się po raz drugi).

Jeśli w Twoim CV jest kilka przerw w pracy, a okresy zatrudnienia dość krótkie, może to dla pracodawcy być znak, że nie do końca radziłeś sobie w podejmowanych pracach bądź też nie bardzo wiedziałeś co chcesz robić w życiu – stąd częste zmiany i problemy z zatrudnieniem. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być CV funkcjonalne, czyli takie, w którym na początku przedstawisz swoje kompetencje w określonych obszarach zawodowych. Można też spróbować nie ujawniać dziur poprzez przedstawienie poszczególnych okresów zatrudnienia w formie okresów pracy – czyli nie piszemy, że pracowaliśmy od stycznia 2010 do lutego 2012, a umieszczamy informacje, że zatrudnienie trwało 25 miesięcy. Tu niestety pracodawca może poprosić o dokładne przedstawienie datowania i lepiej je pamiętać.