Czytanie książek jako hobby – co myśli rekruter?

ksiazki2 Czytanie książek jako hobby   co myśli rekruter? Bardzo wiele osób, poza psychologią i kinem, wpisuje w zainteresowania książki (lub literaturę). Jakie pytania od osoby rekrutującej mogą paść w odpowiedzi na tak zarysowane pasje? Jakich pytań się spodziewać i co o naszych odpowiedziach będzie myślał rekruter?

Literatura to niezwykle popularne zainteresowanie – niestety nie rzadko wpisywane w CV z braku pomysłu na inne hobby. Z tego też powodu bywa “sprawdzane” przez rekruterów dość mocno i zdecydowanie częściej  niż inne, nieco mniej typowe zainteresowania. Na czym polega owo sprawdzanie? Otóż przede wszystkim na zbadaniu czy kandydat rzeczywiście lubi czytać czy też nie ma żadnego hobby a wstydził się wpisać “ogladanie TV” oraz na sprawdzeniu jakiego rodzaju literatura interesuje kandydata – to bowiem może nam coś powiedzieć o nim samym.

Najczęstsze pytania zadawane w kontekście literatury jako hobby to:

  • jakiego rodzaju literaturą się Pan/ Pani interesuje? (literatura lekka i przyjemna typu romans nie buduje dobrego wizerunku. Niestety kojarzy się z kobietą o przeciętnym poziomie intelektualnym i płytkich potrzebach.) Inne gatunki literatury nie mają już tak negatywnego nacechowania.
  • jaki jest Pana / Pani ulubiony autor? Kandydat ktory nie jest w stanie przypomnieć sobie żadnego autora będzie posądzany po prostu o to, że skłamał w CV. Autor bardzo popularny, będący na topie daje poczucie, że zainteresowanie literaturą i owszem jest, ale jest raczej konsumpcyjne, płytnie i nie jest to rzeczywista pasja a sposób na zabijanie nudy.
  • co Pan ostatnio czytał (i kiedy) – jeśli wpisaliście książkę w zainteresowania a ostatnią mieliście w rękach 3 lata temu, to wasza pasja w rzeczywistości jest bardzo słabiutka. Jeśli nie potraficie przypomnieć sobie tytułu i autora, to osoba rekrutująca będzie prawie zawsze przekonana, że kłamiecie.
  • czy czyta Pan literaturę związaną z Pana pracą? – dobrze znać przynajmniej jedną  – dwie książki branżowe. Nie tylko po to, by móc odpowiedzieć na to pytanie, ale rowniez po to, by się czegoś nauczyć.

Dodaj komentarz