Wybór pracownika po typie osobowości

Mimo uważnego przeglądania dziesiątek CV i dokładnego studiowania tego, co kandydat o sobie napisał, często zdarza się tak, że już po 10 minutach spotkania rekrutacyjnego widać, że nic z tego nie będzie. A można było uniknąć zapraszania kandydata na spotkanie i marnowania jego czasu, gdyby rekruter wiedział, jaką kandydat jest osobą. Dlatego powstaja serwisy rekrutacyjne (w USA), które poza standardowymi funkcjami oferują coś więcej – np. wyniki testów osobowości.

Apply App to aplikacja, która łączy profil kandydata opublikowany na LinkedIn z wynikami testu osobowości Myers-Briggs’a. Dzięki temu, rekruterzy mogą znaleźć osoby, które posiadają zarówno odpowiednie doświadczenie zawodowe i wykształcenie jak i spełniają oczekiwania dotyczące profilu kompetencji miękkich i osoboościowych.

Myers-Briggs to test, który robi sie uczniom w większości szkół średnich w USA – dlatego wyniki mogą sobie oni bez problemu umieścić w aplikacji. Ci, którzy testu nie mieli, mogą go zrobić za 30 $ w serwisie. Pracodawcy, korzystając z aplikacji mogą wybierać osoby o określonym typie osobowości.

Sam test oparty jest o rozbudowaną koncepcję Carla Junga i opisuje człowiek na 4 wymiarach:

ekstrawersja vs introwersja, poznanie vs intuicja, myślenie vs odczuwanie i osądzanie vs obserwacja – z połączenia tych typów powstaje 16 różnych typów osobowości, które mówią o tym, jak człowiek funkcjonuje w środowisku zewnętrznym (i wewnętrznym – np. co dla niego jest ważne). Zainteresowani znajdą więcej w wikipedii.

Jak uważacie – czy takie rekrutowanie poprzez testy osobowości to dobry pomysł? Można zostać odrzuconym mimo spełniania kryteriów doświadczenia i wykształcenia. Z drugiej strony, trudniej trafić do miejsca, w którym będzie nam źle. Jak uważacie?