Rozwój ważny, ale niech myśli o nim szef

Czy dla was jest ważne to, czy się w pracy rozwijacie? Na rekrutacji mówi o tym każdy kandydat. Z badań wynika, że pracownicy preferują rozwój nad inne formy gratyfikacji ich zasług dla firmy (np. 70% pracowników – wg. Badań Cubicks – wolałoby szkolenie niż dodatkowy urlop). Jednocześnie tylko połowa z nas uważa, że jest odpowiedzialna za swój rozwój.

Cubicks – międzynarodowa firma zajmująca się rozwojem pracowników, przeprowadziła badania w zakresie potrzeb firm w tym zakresie, analizując dane z 33 krajów. Jaki efekt? Otóż:

Mimo tego, że pracownicy deklarują iż rozwój jest ważny, to zadziwiające jest to, że połowa pracowników uważa, że nie ma wpływu na swój rozwój i nie jest za niego odpowiedzialna. Oczywiście, są organizacje,w których funkcjonują programy zarządzania talentami, które włączają pracowników w proces szkolenia i pracownik nie musi wtedy się nawet zastanawiać nad kierunkiem rozwoju – wszystko ma podane na tacy. Wiele firm w Polsce takiego programu nie ma – czy to oznacza, że mamy się nie rozwijać?

Jak zadbać o własny rozwój w organizacji?