Rozwój ważny, ale niech myśli o nim szef

szklenia pracy Rozwój ważny, ale niech myśli o nim szefCzy dla was jest ważne to, czy się w pracy rozwijacie? Na rekrutacji mówi o tym każdy kandydat. Z badań wynika, że pracownicy preferują rozwój nad inne formy gratyfikacji ich zasług dla firmy (np. 70% pracowników – wg. Badań Cubicks – wolałoby szkolenie niż dodatkowy urlop). Jednocześnie tylko połowa z nas uważa, że jest odpowiedzialna za swój rozwój.

Cubicks – międzynarodowa firma zajmująca się rozwojem pracowników, przeprowadziła badania w zakresie potrzeb firm w tym zakresie, analizując dane z 33 krajów. Jaki efekt? Otóż:

  • 97% uważa, że ważne jest rozwijanie pracowników – zwłaszcza tych, którzy mają stanowić w przyszłości kadrę zarządzającą;
  • 88% pracowników uważa, że prowadzenie programów zarządzania talentami odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu firmie przyszłego sukcesu;
  • 93% pracowników uważa, że byłoby w stanie na dłużej związać się z firmą, o ile tylko firma zadbałaby o ich rozwój;

Mimo tego, że pracownicy deklarują iż rozwój jest ważny, to zadziwiające jest to, że połowa pracowników uważa, że nie ma wpływu na swój rozwój i nie jest za niego odpowiedzialna. Oczywiście, są organizacje,w których funkcjonują programy zarządzania talentami, które włączają pracowników w proces szkolenia i pracownik nie musi wtedy się nawet zastanawiać nad kierunkiem rozwoju – wszystko ma podane na tacy. Wiele firm w Polsce takiego programu nie ma – czy to oznacza, że mamy się nie rozwijać?

Jak zadbać o własny rozwój w organizacji?

  • Zgłoś swojemu kierownikowi (bądź działowi HR) chęć rozwoju swoich kompetencji. Wskaż obszary, w których uważasz, że masz braki, lub chciałbyś się rozwijać.
  • Jeśli nie potrafisz wskazać takich obszarów powiedz managerowi, że masz poczucie stagnacji – może razem wypracujecie jakiś rozwojowy pomysł.
  • Jeśli wiesz, w jakim kierunku chcesz się rozwijać, poszukaj sobie szkolenia czy kursu – możesz zarówno skorzystać z pełnopłatnych szkoleń jak i dotowanych z unii. Listę szkoleń znajdziesz np. na stronie inwestycjawkadry.pl
  • Jeśli Twój szef nie chce inwestować w Twój rozwój, postaraj się znaleźć dotowane szkolenie – może niższa cena go przekona. Jeśli i to nie zadziała – zacznij szukać nowej pracy.

Dodaj komentarz