Relokacja – jak zadbać o swoje finanse?

Coraz częściej, by zdobyć dobrą pracę, musimy przeprowadzić się do innego miasta. To oczywiście pociąga za sobą koszty – nie tylko emocjonalne (rozłąka z rodziną, znajomymi), ale również finansowe. Czy i kiedy możemy zapytać pracodawcę o sfinansowanie kosztów przeprowadzki? I czy fakt iż się musimy przeprowadzić ma znaczenie w kontekście oczekiwań finansowych?

Wielu kandydatów wysyłając CV nie zadaje sobie trudu sprawdzenia w jakim mieście jest oferowana przez pracodawcę praca. Dochodzi później do sytuacji, w której pracodawca na pytanie „czy jest Pan pewien, że chce się przeprowadzić” słyszy: „jeśli Państwo sfinansują mi relokację to mogę to rozważyć”. Takie podejście raczej na pewno nie zaowocuje propozycją pracy. Dlaczego?
Z relokacją spotkamy się w dwóch przypadkach:

  1. Pracodawca nie może znaleźć pracownika w swoim regionie, zatem chce ściągnąć z innej części kraju fachowca, którego mu brakuje – w tej sytuacji to pracodawcy zależy, zatem jest skłonny do ustępstw w postaci dodatku za relokację, pomocy w znalezieniu mieszkania czy podwyższenia wynagrodzenia
  2. Pracodawca ma zgłoszenia od wielu kandydatów i to kandydat postanawia wysłać aplikację do innego miasta, bo w swoim nie może znaleźć pracy (lub pragnie się przeprowadzić) – w takiej sytuacji to pracownikowi zależy na pracy.

Wyższe zarobki motywowane przeprowadzką, zwrot kosztów za przeprowadzkę czy finansowa pomoc związana z podwyższonymi kosztami (np. koniecznością wynajęcia mieszkania) mają sens jedynie wtedy, kiedy to nas pracodawca chce ściągnąć z innego miasta (czyli np. jesteśmy prezentowani pracodawcy przez head huntera) . Jeśli to nam zależy na przeprowadzce, to fakt zmiany miejsca pobytu i nasze związane z tym niedogodności i kłopoty nie są dla pracodawcy argumentem do tego, by wspierać nas dodatkowo finansowo. Oczywiście, pracodawca może to zrobić, ale nie musi i wielu pracodawców tego nie zrobi, a jeśli podczas rozmowy zaczniemy argumentować koniecznością przeprowadzki wyższe wynagrodzenie, to najprawdopodobniej pracy nie otrzymamy (dla pracodawcy liczy się to, jaką wartość możesz wnieść do firmy i za to płaci, a nie za to, że masz fantazję mieszkać w innym mieście).

Decydując się na przeprowadzkę dla pracy pamiętaj:

Tagi: