Relokacja – jak zadbać o swoje finanse?

przeprowadzka1 Relokacja – jak zadbać o swoje finanse?Coraz częściej, by zdobyć dobrą pracę, musimy przeprowadzić się do innego miasta. To oczywiście pociąga za sobą koszty – nie tylko emocjonalne (rozłąka z rodziną, znajomymi), ale również finansowe. Czy i kiedy możemy zapytać pracodawcę o sfinansowanie kosztów przeprowadzki? I czy fakt iż się musimy przeprowadzić ma znaczenie w kontekście oczekiwań finansowych?

Wielu kandydatów wysyłając CV nie zadaje sobie trudu sprawdzenia w jakim mieście jest oferowana przez pracodawcę praca. Dochodzi później do sytuacji, w której pracodawca na pytanie „czy jest Pan pewien, że chce się przeprowadzić” słyszy: „jeśli Państwo sfinansują mi relokację to mogę to rozważyć”. Takie podejście raczej na pewno nie zaowocuje propozycją pracy. Dlaczego?
Z relokacją spotkamy się w dwóch przypadkach:

 1. Pracodawca nie może znaleźć pracownika w swoim regionie, zatem chce ściągnąć z innej części kraju fachowca, którego mu brakuje – w tej sytuacji to pracodawcy zależy, zatem jest skłonny do ustępstw w postaci dodatku za relokację, pomocy w znalezieniu mieszkania czy podwyższenia wynagrodzenia
 2. Pracodawca ma zgłoszenia od wielu kandydatów i to kandydat postanawia wysłać aplikację do innego miasta, bo w swoim nie może znaleźć pracy (lub pragnie się przeprowadzić) – w takiej sytuacji to pracownikowi zależy na pracy.

Wyższe zarobki motywowane przeprowadzką, zwrot kosztów za przeprowadzkę czy finansowa pomoc związana z podwyższonymi kosztami (np. koniecznością wynajęcia mieszkania) mają sens jedynie wtedy, kiedy to nas pracodawca chce ściągnąć z innego miasta (czyli np. jesteśmy prezentowani pracodawcy przez head huntera) . Jeśli to nam zależy na przeprowadzce, to fakt zmiany miejsca pobytu i nasze związane z tym niedogodności i kłopoty nie są dla pracodawcy argumentem do tego, by wspierać nas dodatkowo finansowo. Oczywiście, pracodawca może to zrobić, ale nie musi i wielu pracodawców tego nie zrobi, a jeśli podczas rozmowy zaczniemy argumentować koniecznością przeprowadzki wyższe wynagrodzenie, to najprawdopodobniej pracy nie otrzymamy (dla pracodawcy liczy się to, jaką wartość możesz wnieść do firmy i za to płaci, a nie za to, że masz fantazję mieszkać w innym mieście).

Decydując się na przeprowadzkę dla pracy pamiętaj:

 • Jeśli przenosisz się do miasta o niższych kosztach życia lub miasta w których stawki rynkowe są niższe, nie licz na wyższe (a często nawet porównywalne) wynagrodzenie do obecnego
 • Argument, że musisz się przeprowadzić, nie jest dla pracodawcy sensowny, jeśli to ty wysyłasz aplikacje do niego – dlaczego pracodawca ma dodatkowo płacić za to, że Cię zatrudni, jeśli mógłby pozyskać pracownika z miejscowości w której firma ma siedzibę? To ty chcesz zmienić miejsce zamieszkania i pracę. Dolicz zatem wszystkie koszty do swoich miesięcznych oczekiwań finansowych i zaprezentuj się tak, by pracodawca uznał, że jesteś ich wart.

Dodaj komentarz

3 komentarze to “Relokacja – jak zadbać o swoje finanse?”

 1. emigrant napisał(a):

  Polska 😀

  W normalnym kraju wypłata wystarcza na wynajęcie mieszkania, wyżywienie, ubranie i odłożenie pieniędzy… – nikt nie warunkuje wynagrodzenia koniecznością „relokacji” gdyż nie ma takiej potrzeby

  W PL w kraju gdzie 35-40 latkowie mieszkają „u mamusi” i pracując za 1500 zł (nie mają kosztów związanych z kredytem czy wynajmem mieszkania) „relokacja” musi się łączyć żądaniem wyższego wynagrodzenia inaczej taka osoba nie przeżyje do następnego miesiąca. Dlatego Polacy w swoim kraju są „mało mobilni zawodowo”.
  Z drugiej strony po co być „mobilnym” jak wszędzie płacą „najniższą” a na luksus pracy za „najniższą” stać wyłącznie mieszkających „u mamusi”… i tak w kółko.

 2. justi napisał(a):

  Nie stać mnie na relokację ponieważ nie mam dochodu

  • Sabina Stodolak napisał(a):

   Justi – teraz Urząd Pracy daje 5000 zł na relokacje, tylko trzeba mieć w nowym mieście prace. Pokazujesz że masz prace i dostajesz na wynajem mieszkania 5 tysięcy. Zatem już możesz po tych kilku latach jechać – BTW – dlaczego nie możesz pracować zdalnie -przecież masz dostęp do komputera jak widzę…