Nie tylko szklany sufit – kłopoty kobiet z rozwojem kariery

kobieta w pracy1 Nie tylko szklany sufit – kłopoty kobiet z rozwojem karieryCzy największym problemem kobiet w kontekście rozwoju kariery jest szklany sufit, czyli bariera, która nie pozwala przejść na wyższe szczeble zarządzania? Okazuje się, że obecnie nie jest to aż tak wielki problem – kobiety borykają się z większymi trudnościami w pracy niż tylko zmniejszone szanse na dotarcie do zarządu. Jakie to przeszkody?

Z badań Ernst&Young przeprowadzonych na 1000 pracujących kobiet w wieku od 18 do 60 lat wynika, że mamy obecnie przynajmniej 4 problemy, z którymi borykają się kobiety chcąc rozwijać swoją karierę zawodową. Są to:

  • wiek,
  • brak modeli ról zawodowych,
  • macierzyństwo,
  • rozwój kwalifikacji i kompetencji

Jeśli chodzi o wiek, to największy problem jest w tym, że najczęściej kobiety oceniane są jako zbyt młode lub zbyt stare na to, by piastować określone stanowiska. W zasadzie mamy bardzo niewiele czasu, by móc się wybić. Najpierw, kiedy jesteśmy przed 30 stką, oceniają nas jako zbyt niedojrzałe i niedoświadczone, a kiedy przekroczymy 40 lat jesteśmy nagle zbyt stare na cokolwiek – jak wiele czasu zostaje? Z badań E&Y wynika, że co trzecia kobieta (32%) doświadczyła problemu związanego z wiekiem podczas rozwoju kariery, a 27% spodziewa się ich w przyszłości („za chwilę będę zbyt stara by awansować”)

Brak doświadczenia i kwalifikacji oceniany jest jako spory problem przez dużą grupę kobiet. Co piąta (22%) doświadczyła tego na własnej skórze. Jednocześnie dostęp do możliwości zdobywania doświadczenia i kwalifikacji jest utrudniony ze względu na wiek („za młoda”) lub macierzyństwo.

Bycie matką, to kolejny problem – dla co piątek kobiety decyzja o macierzyństwie oznaczała wyhamowanie rozwoju kariery. Co czwarta kobieta spodziewa się tego, że jeśli zdecyduje się urodzić odbije się to negatywnie na jej karierze.

Brak modelowych ról karier kobiet to trudność, która powoduje, że kobieta nie ma się na kim wzorować. W większości organizacji brak jest kobiet, które osiągnęły sukces – nie ma zatem wzorców jak budować karierę. Nie ma możliwości zaobserwowania jak ta czy inna managerka poradziła sobie z barierą wieku czy ciążą i macierzyństwem. Jako spory problem, brak takich wzorów definiuje ¾ kobiet.

Co może zrobić firma by ułatwić kobiecie rozwój kariery? Badane wskazały na trzy obszary:

  • ułatwienie powrotu do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym
  • wsparcie organizacji na każdym etapie kariery zawodowej (poprzez szkolenia, akceptację wieku)
  • rozwój modelowych wzorów kariery, by kobiety wiedziały czego oczekuje organizacja

Co według was jest największym problemem w rozwoju kariery kobiet? Ja oddech wieku zaczynam czuć na karku, a wy?

źródło:peoplemanagement.co.uk

Dodaj komentarz

One Response to “Nie tylko szklany sufit – kłopoty kobiet z rozwojem kariery”

  1. brak pracy napisał(a):

    Jestem mamą 6 dzieci i w wieku 22 lat urodziłam 1 córkę a póżniej urodziły się następne dzieci i niestety nie pracowałam bo poświęciłam się rodzinie.Wchwili obecnej też nie pracuję bo dla kobiet w moim wieku też jest mało pracy-44 lata a jak jest to przyjmują mlode i piękne no i jest w naszym regionie ogromne bezrobocie. .Moja córka 22 lata też ma problem ze znalezieniem pracy jakiejkolwiek i jaktu pracowac i utrzymac rodzinę ,wykarmić i wyszkolić czasami to jużodechciewa się wszystkiego.Jak mlodzież ma zakladac rodziny i jak w przyszlości zyc.