Nie przeszedłem okresu próbnego – dlaczego?

Większość firm zatrudniając pracownika, decyduje się najpierw na zatrudnienie go na okres próbny. Może on trwać dwa tygodnie, miesiąc a nawet trzy miesiące. Dopiero po tym okresie ocenia się, czy pracownik spełnia kwalifikacje i oczekiwania pracodawcy i czy warto przedłużyć z nim umowę. Jednocześnie pracownik ocenia, czy z tą właśnie firmą chce się związać na dłużej. Niekiedy bywa tak, że firma z pracownika rezygnuje. Dlaczego? Co takiego może się wydarzyć przez te trzy miesiące, że pracodawca uzna, że z tą osobą nie chce dłużej współpracować?

Z badania przeprowadzonego na pracodawcach zatrudniających pracowników na okresy próbne wynika, że najczęstsze powody zmiany decyzji o zatrudnieniu to:

To najczęściej pojawiające się powody nie przedłużenia współpracy z pracownikiem będącym na okresie próbnym. Dlatego też, jeśli twój okres próbny zbliża się do końca, zastanów się, czy jesteś w porządku na wszystkich powyższych płaszczyznach. Lepiej być na rozmowę z pracodawcą przygotowanym i  – jeśli zależy ci na pracy – walczyć o nią, pokazując, że wiesz na czym polegają Twoje błędy i jesteś w stanie je naprawić.