Kontrola urodzeń a kariera – jest związek

Czy pomiędzy przyjmowaniem doustnych środków antykoncepcyjnych a wysokością zarobków może istnieć związek? Naukowcy z Michigan uważają, że tak  – kobiety, które wcześniej zaczynają zażywać tabletki antykoncepcyjne, zarabiają więcej.

Na podstawie danych zgromadzonych przez National Bureau of Economic Research w USA, badacze z Uniwersytetu w Michigan odkryli, że kobiety, które zaczęły dość wcześnie zażywać środki antykoncepcyjne, po latach zarabiały więcej (średnio o 8%) niż ich koleżanki, które tabletek nie brały, bądź zaczęły je przyjmować późno.

Badania zaczęły się w 1968 roku i zakończono je w 2003 roku. Co roku, 4300 kobiet pytano i stan zdrowia, rozwój kariery oraz zarobki. Okazało się, że w stanach których środki antykoncepcyjne dostępne były od 18 a nie dopiero od 21 roku życia, więcej kobiet udawało się ukończyć  szkołę. Po latach okazało się również, że kobiety te miały lepsze kariery i wyższe zarobki. Jak to wyjaśnić? Otóż koordynatorka badań – Martha Bailey – uważa, że kobiety które zażywały tabletki miały większe poczucie kontroli nad swoim życiem (bo nie mogły zajść w nieplanowana ciążę), dzięki czemu inwestowały więcej wysiłku i czasu w rozwój swojej kariery zawodowej.

Co ciekawe, porównanie grupy kobiet zażywających tabletki do tych, które ich nie zażywały pokazało, że żadna z grup nie była dominująca jeśli chodzi o ilość dzieci – w obu było mniej więcej po równo dzieci. Różnica polegała jednak na tym, że kobiety stosujące środki antykoncepcyjne mogły zadecydować, kiedy będą chciały mieć dzieci i wybrać moment najbardziej bezpieczny dla swojej kariery.