Ile pracują Polacy?

praca godziny Ile pracują Polacy? Ile godzin spędzacie w pracy? Wychodzicie po tym, jak minie już wasze 8 godzin i ani minuty dłużej? A może macie to szczęście, że jesteście w stanie utrzymać się z niepełnego etatu? CBOS przeprowadził analizę tego, jak dużo pracujemy – sprawdź w jakiej jesteś grupie.

  • 3% szczęśliwców pracuje mniej niż 20 godzin tygodniowo (szczęśliwców jednakże tylko wtedy, kiedy się z tej pracy mogą utrzymać. W badaniu wzięli bowiem udział również Ci, którzy pracują dorywczo i nie z wyboru, a z musu pracują tak mało);
  • Między 20 – 39 godzin pracuje 8% Polaków – to osoby zarówno pracujące dorywczo, jak i na niepełne etaty;
  • Największa grupa – 41% pracuje równe 40 godzin tygodniowo.
  • Co czwarty Polak (24%) spędza w pracy nieco więcej – do 50 godzin w tygodniu
  • Między 51-60 godzin pracuje 9% naszych rodaków
  • Półtorej etatu (minimum 60 godzin tygodniowo) pracuje aż 12% – ponad co dziesiąty z tych osób, które mają pracę.

Nie dość, że spędzamy w pracy sporo czasu, to dużą część dnia zjadają nam dojazdy – średnio 5 godzin tygodniowo (ok 30 minut na dojazd lub powrót z pracy). Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę to, że niektórzy pracują z domu lub mają do pracy ekstremalnie blisko (do kilku minut) to okaże się, że czas dojazdu zabiera nam średnio aż 6,5 godziny tygodniowo. Przerażające. Wyobraźcie sobie, że jeśli zaczniecie pracę zaraz po studiach, to do emerytury, dojazdy zabiorą wam… 12012 godzin – czyli…rok i 4 i pół miesiąca! I co się dziwić, że irytujemy się za kółkiem!

Dodaj komentarz

One Response to “Ile pracują Polacy?”

  1. Miki napisał(a):

    Na litość! Etat jest rodzaju męskiego. Półtora etatu!