Chcesz wyglądać młodziej na zdjęciu? Uśmiechaj się!

usmiech2 Chcesz wyglądać młodziej na zdjęciu? Uśmiechaj się!Większość zdjęć dołączanych do CV to typowe zdjęcia legitymacyjne, na których „obiekt fotografowany” stara się wyglądać jak najbardziej neutralnie (niekiedy z tajemniczym półuśmiechem Mona Lisy).  Jeśli jednak chcesz wyglądać na osobę młodszą niż w rzeczywistości, warto dołączyć do CV zdjęcie, na którym się uśmiechasz!

W czerwcowym numerze Psychology and Aging, (Vol 27(2), Jun 2012) ukazały się badania związane z umiejętnością rozpoznawania wieku na podstawie zdjęcia. Ponad 150 ochotników  w różnym wieku analizowało zdjęcia 170 osób (ponad 2000 fotografii) próbując odgadnąć ile lat mają osoby przedstawione na zdjęciach. Okazało się, że:

  • Znacznie łatwiej odgadnąć nam wiek osób, które są w podobnym przedziale wiekowym jak my
  • Osoby starsze lepiej szacują wiek niż młodsze (wygrywają doświadczeniem?)
  • Najbardziej dokładne szacunki dajemy twarzom z neutralnym wyrazem twarzy
  • Jeśli osoba na zdjęciu się uśmiecha, jesteśmy skłonni nie doszacowywać jej wieku – czyli uważamy, że jest ona młodsza niż w rzeczywistości.

Jaki z tego wniosek? Jeśli jesteśmy już w tym wieku, w którym obawiamy się, że pracodawca może uznać, że woli osobę młodszą wiekiem, to rozwiązaniem może być nasze roześmiane zdjęcie i  delikatne ukrycie wieku w CV (np. nie pisanie o nim wprost – pracodawca który będzie chciał się zorientować ile mamy lat i tak obliczy to na podstawie danych dotyczących naszej edukacji). Jeśli zaś jesteśmy jeszcze bardzo młodzi, a nie chcemy być postrzegani przez pryzmat osoby zbyt młodej na dane stanowisko, możemy zadbać o neutralne, poważne zdjęcie – pozornie będziemy wtedy odbierani jako osoby starsze i bardziej dojrzałe.

Dodaj komentarz