Chcesz wyglądać młodziej na zdjęciu? Uśmiechaj się!

Większość zdjęć dołączanych do CV to typowe zdjęcia legitymacyjne, na których „obiekt fotografowany” stara się wyglądać jak najbardziej neutralnie (niekiedy z tajemniczym półuśmiechem Mona Lisy).  Jeśli jednak chcesz wyglądać na osobę młodszą niż w rzeczywistości, warto dołączyć do CV zdjęcie, na którym się uśmiechasz!

W czerwcowym numerze Psychology and Aging, (Vol 27(2), Jun 2012) ukazały się badania związane z umiejętnością rozpoznawania wieku na podstawie zdjęcia. Ponad 150 ochotników  w różnym wieku analizowało zdjęcia 170 osób (ponad 2000 fotografii) próbując odgadnąć ile lat mają osoby przedstawione na zdjęciach. Okazało się, że:

Jaki z tego wniosek? Jeśli jesteśmy już w tym wieku, w którym obawiamy się, że pracodawca może uznać, że woli osobę młodszą wiekiem, to rozwiązaniem może być nasze roześmiane zdjęcie i  delikatne ukrycie wieku w CV (np. nie pisanie o nim wprost – pracodawca który będzie chciał się zorientować ile mamy lat i tak obliczy to na podstawie danych dotyczących naszej edukacji). Jeśli zaś jesteśmy jeszcze bardzo młodzi, a nie chcemy być postrzegani przez pryzmat osoby zbyt młodej na dane stanowisko, możemy zadbać o neutralne, poważne zdjęcie – pozornie będziemy wtedy odbierani jako osoby starsze i bardziej dojrzałe.