300.000 specjalistów na emigracji

wyjazd emigracja1 300.000 specjalistów  na emigracji W Polsce mamy około 17% osób, które mają tytuł magistra lub licencjata. Jeśli popatrzeć na osoby, które wyjechały z kraju i zdecydowały się żyć na emigracji, to mamy wśród nich 22% osób z wyższym wykształceniem.

Wyjechali wykształceni – ten truizm jest już nam znany, choć oczywiście 5% różnica w ilości osób wykształconych pomiędzy emigrantami w Polakami, którzy zostali w kraju ta wynika również z tego, że wyjechali przede wszystkim ludzie młodzi. (wskaźnik 17% bierze pod uwagę wszystkich Polaków, a boom na edukację trwa dopiero od kilkunastu lat).

Kto obecnie przebywa na emigracji? Jak donosi Gazeta Prawna, z badań GUS wynika, że najwięcej jest osób młodych, które nie były w stanie znaleźć pracy na lokalnym rynku. Wyjechało 243 tys. osób w wieku 25 – 29 lat. Druga największa grupa (30-34 lata) to 232 tys. osób. Poza tym wyjechało też 151 tys. osób w wieku 31-35 lat i 101 tys. osób w wieku 20- 24 lat. Jeśli do tego dodamy osoby starsze, które również zdecydowały się na emigracje , to mamy w sumie 1,1 mln osób.

Najtrudniejsze dla polskiej gospodarki nie jest to, że opuszczają nas osoby wykształcone – humanistów i tak mamy nadmiar, a programiści czy inżynierowie wcale nie emigrują tak chętnie, jak liczyły na to Niemcy czy Austria. Gorzej, że niektóre regiony kraju się wyludniają. Opolskie straciło 15% osób, podlaskie 13%, podkarpackie 12%, warmińsko – mazurskie – 11%, lubelskie – 8%. Następuje zatem swoista degeneracja regionów – firmy nie otwierają tam swoich siedzib, bo nie mają osób do pracy, nie ma pracy, więc młodzi wyjeżdżają.

Dodaj komentarz

One Response to “300.000 specjalistów na emigracji”

  1. emigrant napisał(a):

    A do którego kraju pojechało tylko 1,1 mln osób ?
    Szacunkowo w samej UK i Irlandii siedzi ~2 mln Polaków co widać i słychać na ulicach KAŻDEGO miasta.