Zainteresowania pomogą przewidzieć wyniki zawodowe?

Czy w Swoich CV umieściliście zainteresowania i hobby? Warto to zrobić, gdyż często nasze zainteresowania stanowią pierwszy punkt zaczepienia podczas spotkania rekrutacyjnego. Czasem zdarza się również, że nasze hobby będzie zbieżne z zainteresowaniami rekrutera czy szefa – a ponieważ lubimy ludzi podobnych do siebie, to może nam to dodać „punktów”. Psycholodzy twierdzą również, że to, jakie kandydat ma zainteresowania może pomóc przewidzieć, jak będzie sobie radził w pracy.

Naukowcy z University of Illinois at Urbana Champaign przeprowadzili metaanalizę badań związanych z korelacją między zainteresowaniami pracowników a tym, jak radzą sobie w pracy. Okazało się, że brak sensownych danych z dotychczasowych badań w tym zakresie wynikała z tego, że pod uwagę naukowcy brali określone zainteresowania. Tymczasem to ich ogólny profil i to w jaki sposób profil ten pasuje do standardowych zadań na danym stanowisku może pomóc w ocenie tego czy kandydat do stanowiska i zadań pasuje.

O co tak naprawdę tu chodzi? Otóż bynajmniej nie o to, by kandydat na księgowego pasjonował się rachunkowością. Jeśli jednak osoba taka lubi zajęcia związane z analizą i liczbami (np. sudoku czy szachy) to są szanse, że praca na tym stanowisku będzie mu odpowiadać. Podobnie jeśli stanowisko zakłada konieczność współpracy, a zainteresowania kandydata koncentrują się wokół aktywności wymagających pracy w grupie (np. był organizatorem wypraw górskich, grał w drużynie siatkarskiej) lub potrzebujemy duszy lidera, a kandydat był drużynowym czy przewodniczącym roku na studiach.

Analiza zainteresowań pod kątem cech przydatnych i korespondujących z zadaniami na określonym stanowisku nie jest prosta i nie zawsze zainteresowania będą determinować to, czy kandydat sprawdzi się w pracy. Jeśli jednak pasjonujesz się paralotniarstwem, skaczesz na bungee i kochasz szybką jazdę motocyklem, to zastanów się, czy spokojna praca zegarmistrza to na pewno będzie Twoja pasja?

źrodło:psychologicalscience.org