Praca w ciąży niebezpieczna dla dziecka?

Jesteśmy jednym z tych krajów, w których ciąża to jedna z najcięższych chorób. Przynajmniej jeśli sądzić po ilości zwolnień lekarskich, które biorą kobiety w ciąży. Wiele z tych L4 to fałszywki – tak naprawdę wcale nie wymagane stanem zdrowia kobiety. Naukowcy jednak przekonują, że pod koniec ciąży , lepiej już na zwolnienie pójść niż pracować. Praca w ostatnim trymestrze ciąży może bowiem zagrozić zdrowiu dziecka.

Naukowcy z University of Essex, przeprowadzili analizy na ponad 30 tys kobiet w ciąży z Wielkiej Brytanii i USA. Porównano (między innymi) stan zdrowia dziecka po urodzeniu do tego, w którym okresie ciąży matka przestała pracować.

Okazało się, że kobiety, które pracowały w 8 i 9 miesiącu ciąży, rodziły dzieci lżejsze średnio o 230 gram niż matki, które przerywały pracę zarobkową po 6 miesiącu ciąży. Szczególnie szkodliwa wydaje się praca fizyczna – największa różnica w wadze dzieci była bowiem u kobiet z najniższym wykształceniem (czyli tych, które najczęściej pracują fizycznie). Niższa waga dziecka przy urodzeniu może zaś przekładać się na niższy poziom zdrowia i wolniejszy rozwój.

Jak uważacie, czy kobieta w ciąży powinna pracować dopóki da radę czy może lepiej, by od razu szła na L4?

źródło: tvn24.pl