Powiedz mi, ile zarabiasz – reality show

zarobki kolegow1 Powiedz mi, ile zarabiasz – reality showCzy w waszej firmie panuje tajność wynagrodzeń? Pracownicy nie mówią sobie ile zarabiają lub nawet zakaz rozmawiania o pieniądzach macie wpisany w umowę? Taka sytuacja jest bardzo częsta. Brytyjska firma Pimlico Plumber postanowiła zmierzyć się z transparentnością wynagrodzeń.  I to z przytupem – w telewizji w ramach specjalnego reality show – „Show me Your Money”.

O co chodzi w reality? Otóż firma Pimlico Plumber stwierdziła, że spróbuje ujawnić wynagrodzenia każdego pracownika – dzięki temu, wszyscy w firmie będą wiedzieli ile zarabia reszta. Następnie, kiedy już będzie wszystko jasne, pracownicy zostaną zaproszeni do tego, by wspólnie ocenić sprawiedliwość wynagradzania pracowników i na nowo oszacować to, jakie wynagrodzenie powinien mieć każdy z pracowników.

Ten dość ryzykowny eksperyment przeprowadzono, a wszystko zostało udokumentowane i zostanie wyemitowane dziś w Chanel 4 o 22.00.
Pimlico Plumber zdecydowało się na niezwykle trudny krok – ujawnienie wynagrodzenia okazało się nie łatwe dla pracowników. Zwłaszcza w sytuacjach, w których za tą sama pracę, pracownicy otrzymywali różne wynagrodzenie.  Było i zaskoczenie i płacz i złość. W końcu jednak pracownikom udało się dojść do konsensusu – niektórzy dostali podwyżki, innym pensje zostały obniżone.

Jaka jest ocena pracowników? Większość jest zadowolona z eksperymentu i to niezależnie od tego czy dostali podwyżki czy nie. Jasność wynagrodzeń pozwoliła nie zastanawiać się ile zarabia kolega i usunęła niezdrową rywalizację. Oczywiście nie każdemu pomysł się spodobał – są osoby zawiedzione. Ogólna ocena eksperymentu jest jednak pozytywna –opinie pracowników możecie zobaczyć dziś na Chanel 4 oraz na The Sun.

A czy wy wzięlibyście udział w takim eksperymencie? Czy waszym zdaniem zaowocowałby większą ilością problemów, czy może pomógł firmie?

Dodaj komentarz

One Response to “Powiedz mi, ile zarabiasz – reality show”

  1. Mocart napisał(a):

    Pojedż pracować pod Agencją 360 a przekonasz się jak robią ludzi w konia,pod względem płacy,zakwaterowania ,pomocy POLSKICH „opiekunów” ,wypłaty za urlop,dojazd czy za rekrutację fachowca-DOSTANIESZ FIGĘ a PANI Aleksandra będzie udawała Angielkę jeżeli nie mówisz po Angielsku. TRZYMAJCIE SIĘ Z DALEKA OD TEJ AGENCJI!!!!!!!!!!!!