Na czym polega zaangażowanie pracownika?

zadowolen biuro Na czym polega zaangażowanie pracownika? Co to znaczy, że pracownik jest zaangażowany w pracę? Czy to oznacza zostawanie po godzinach? Przejmowanie inicjatywy w pracy? A może po prostu chęć związania się z organizacją? Aon Hewitt badając zaangażowanie pracowników na całym świecie, stworzył model zaangażowania pracowników składający się z trzech elementów – jakie to obszary?

Czy jesteś zaangażowanym pracownikiem ? Dlaczego tak uważasz? Organizacje na całym świecie chciałyby mieć samych super zaangażowanych pracowników, jednak badania pokazują, że aż 42% pracowników swoja pracą się nie przejmuje. Jakie elementy są kluczowe, by można było mówić o tym, że pracownik jest zaangażowany?

Aon Hewitt badając ten obszar wyznaczył trzy elementy:

 • To, co pracownik mówi – czyli czy mówi o firmie w sposób pozytywny zarówno wobec swoich kolegów z pracy  i przełożonych, znajomych jak i klientów. Na tym poziomie, zaangażowanie przejawia się tym, że pracownik uważa, iż pracuje w organizacji, która prawidłowo realizuje swoje cele, oferuje dobra warunki pracy oraz dobrej jakości produkty bądź usługi.
 • To, co pracownika trzyma w organizacji – czyli czy pracownik chce być częścią firmy i chce się z nią związać na dłużej (czy też na przykład nie marzy o niczym innym bardziej jak o odejściu z niej)
 • To, co pracownik robi – czyli czy pracuje efektywnie a jego wysiłki zmierzają do tego, by organizacja weszła na kolejny poziom rozwoju, mogła świadczyć lepszej jakości usługi, rozwijała się. Czy ma inicjatywę i chęć do tego, by na to „wspólne dobro” pracować.

Z badań Hewitt wynika, że zaangażowanie pracowników różni się w poszczególnych częściach świata. W Europie jest z nim najsłabiej. Braki w tym zakresie ma aż 48% pracowników – czyli prawie połowa. Najlepiej na tym tle wypada Ameryka Łacińska, gdzie aż 71% pracowników jest w swoją prace i organizację zaangażowanych.

Dodaj komentarz

One Response to “Na czym polega zaangażowanie pracownika?”

 1. emigrant napisał(a):

  Ostatnią rzeczą jaką można określić „zaangażowanie w pracę” jest „zostawanie po godzinach”…

  Co oznacza zostawanie po „godzinach”?
  – brak życia domowego
  – gówniana pensja która zmusza do brania nadgodzin (które w PL przeważnie są „darmowe”)
  – przeładowanie pracownika obowiązkami – zła organizacja pracy przełożonych

  i tak dalej i tak dalej…