Kobieta w pracy (poradnik z 1943 roku)

Skarżymy się na szklany sufit, nierówność płacową, dyskryminację, a tymczasem nie tak dawno temu, kobiet do pracy wcale nie przyjmowano. Ich rolą życiową było gotowanie i sprzątanie oraz opieka nad dziećmi – wybór w zasadzie nie istniał. Trzeba było realizować się w domu, czy kobieta tego chciała, czy nie chciała. Aby wam uświadomić jak ciężko było kobietom jeszcze zaledwie nieco ponad 50 lat temu, przed wami podręcznik z 193 roku o znamiennym tytule „11 porad jak zwiększyć  efektywność pracy kobiet”. Powstał on w USA i był kierowany do mężczyzn, którzy zatrudniali w swoich przedsiębiorstwach kobiety.

 1. Wybierz młodą, zamężną kobietę. Są bardziej odpowiedzialne, mniej flirtują, potrzebują pracy, a jednocześnie ich wiek sprawia, że bywają zaangażowane i chce im się pracować.
 2. Jeśli musisz zatrudnić starszą kobietę, spróbuj znaleźć taką, która już pracowała poza domem. Kobieta, która nigdy nie miała kontaktu ze światem zewnętrznym będzie marudna i swarliwa. Zawsze podkreślaj znaczenie bycia przyjacielskim i uprzejmym.
 3. Doświadczenie mówi, że kobiety z lekką nadwagą są bardziej wydajne w pracy i zrównoważone w kontaktach.
 4. Warto każdej zatrudnianej kobiecie zrobić badania medyczne.  To Cię zabezpieczy przeciw pozwom wynikającym z niedopasowania pracy do specyficznych możliwości kobiety jak i ujawni wszystkie słabości – zarówno psychiczne jak i fizyczne – które mogłyby obniżać jej produktywność.
 5. Stres u kobiet jest większy i powoduje opóźnienia w realizacji grafiku prac.
 6. Dawaj kobiecie zmiany na pełny etat i dbaj o dostateczną ilość zadań, tak by była zajęta cały dzień, bez angażowania kierownictwa. Kobiety są świetnymi pracownicami jeśli praca jest do nich dopasowana, ale brakuje im inicjatywy.
 7. Pozwól jej zmieniać zajęcia w ciągu dnia. Kobiety mniej się denerwują, jeśli mogą coś zmienić w swoim rozkładzie dnia.
 8. Każda kobieta potrzebuje przerwy w pracy. Jest bardziej produktywna, jeśli może poprawić włosy, nałożyć szminkę i umyć dłonie w ciągu dnia.
 9. Nigdy nie śmiej się z kobiety – to zabija jej ducha
 10. Staraj się nie przeklinać za bardzo. Nawet jeśli jej mąż klnie, to kobieta nie lubi ostrego języka w środowisku pracy.
 11. Dostarcz różne rozmiary uniformów do pracy, tak by każda kobieta mogła założyć dopasowany do siebie rozmiar. Niedopasowany uniform może być przyczyną stresu, a dobrze dobrany sprawia, że jest zadowolona z pracy.
Tagi: