Dlaczego warto zadbać o to, by pracownik był w pracy wesoły i zadowolony?

zadowolony pracownik1 Dlaczego warto zadbać o to, by pracownik był w pracy wesoły i zadowolony? Ten tekst w zasadzie nie jest dla nas – pracowników, ale dla naszych przełożonych i szefów, którzy stanowczo zbyt rzadko przejmują się tym, czy ich podwładni są zadowoleni z pracy. Tymczasem zatrudnianie uśmiechniętego i zadowolonego pracownika opłaca się znacznie bardziej. Oto dlaczego:

Jak wynika z badań Jennifer Pryce Jones, autorki książki “Happiness at Work”:

 • zadowolony pracownik pracuje efektywnie 80% czasu pracy, podczas gdy niezadowolony zaledwie 40% (być może to jest właśnie klucz do wyjątkowo niskiej produktywności Polaków);
 • najbardziej zadowoleni pracownicy biorą o 66% mniej dni chorobowych niż ci niezadowoleni;
 • szczęśliwy pracownik ma około 180% energii więcej na robienie rzeczy związanych z pracą niż jego niezadowolony kolega;
 • zadowolony pracownik jest o 155% bardziej zadowolony z pracy i jednocześnie o 150% bardziej zadowolony z życia;

Wynika z tego, że o zadowolenie pracowników należy dbać. A to oznacza nie tylko godziwe wynagrodzenie, ale również cały szereg innych aspektów pracy – takich jak docenienie, samodzielność czy możliwość rozwoju.

W Polsce produktywność jest niska– szacuje się, że wyrabiamy ledwo nieco ponad połowę europejskiej normy. Przy czym pracujemy ciężko i długo – pod względem ilości godzin spędzonych w pracy – przodujemy. Może po prostu jesteśmy niezadowoleni z prac, które wykonujemy? Jak uważacie?

Dodaj komentarz

One Response to “Dlaczego warto zadbać o to, by pracownik był w pracy wesoły i zadowolony?”

 1. emigrant napisał(a):

  niska produktywność Polaków (w Polsce) jest spowodowana:
  – przemęczeniem
  – gó..nymi pensjami
  – brakiem regeneracji organizmu (brak czasu i brak pieniędzy na spędzenie urlopu)
  – mobbingiem na każdym kroku
  itp itd

  Wystarczy że Polak wyjedzie za granicę – dostanie uczciwą wypłatę i staje się „CUD”. Z niewydolnego pracownika staje się przykładem dla innych (różnej maści angoli, turków, hindusów etc etc)