Arogancki szef – co to znaczy?

arogancki szef Arogancki szef – co to znaczy? Po raz kolejny przypomnę – zatrudniamy się w firmie ze względu na to, co ona nam – jako pracownikom – oferuje. Odchodzimy najczęściej ze względu na managera. Kierowników jednak również się rekrutuje – w jaki sposób osoba rekrutująca może sprawdzić, czy manager będzie w przyszłości aroganckim bufonem, od którego ludzie zaczną odchodzić? I jaki jest arogancki szef?

Arogancki szef potrafi doprowadzić firmę do ruiny – nie jest w stanie korzystać z wiedzy swoich podwładnych, przez to, że opiera się jedynie na swoim zdaniu popełnia błędy decyzyjne a do tego traci najlepszych ludzi. Dlatego badacze z University of Akron oraz Michigan State University opracowali specjalne narzędzie do sprawdzania tego, czy kandydat ma zadatki na aroganta. The Workplace Arrogance Scale to test osobowości skonstruowany tak, by diagnozować te osoby, które mogłyby w pracy prezentować niepożądany, „bufoniasty” styl zachowania. Skala na razie jest w fazie badania jej trafności i rzetelności. Zanim będzie szerzej dostępna dla profesjonalistów, pozostają im tradycyjne metody rekrutacji.

A co to w ogóle znaczy, że nasz szef jest arogancki? Z taką osobą będziemy mieć do czynienia kiedy:

 • szef przedkłada cele osobiste nad cele organizacji
 • zachowuje się inaczej wobec podwładnych a inaczej wobec przełożonych
 • dyskredytuje osiągnięcia innych oraz przypisuje sobie zasługi pracowników
 • odrzuca konstruktywną informację zwrotną (nie zgadza się z osobą, która zwraca mu uwagę)
 • nadmiernie podkreśla swoje zasługi sprawiając, że pozostali pracownicy czują się nieważni i nic nie warci

Mieliście kiedyś takiego przełożonego? Jak sobie z nim radziliście?

Dodaj komentarz

One Response to “Arogancki szef – co to znaczy?”

 1. Paweł napisał(a):

  A jak ktoś większość przełożonych miał takich, to co wtedy :(:(?
  O takich przełożonych jest łatwo w budżetówce państwowej i samorządowej: są z właściwej opcji politycznej, mają kontakty i plecy wśród swoich zwierzchników, czują się silni i pewni siebie oraz nietykalni, oni są wielkimi władcami, którzy mają zawsze rację, a podwładni jej nie mają więc są nikim, swoją pozycję jako szefów oraz Radnych, Dyrektorów, Naczelników oraz sukces wyborczy własnej ekipy przedkładają nad wszystko inne itd.:/.
  A konstruktywna informacja zwrotna lub krytyka :/? Może kończyć się zwolnieniem :/.