Wynagrodzenie dla kierownika – jak wysokie?

wynagrodzenie1 Wynagrodzenie dla kierownika – jak wysokie? O ile więcej wart jest dla pracodawcy kierownik niż pracownik szeregowy? Ile powinien zarabiać w stosunku do swoich podwładnych? Analizę w tym zakresie przeprowadził serwis wynagrodzenia.pl pytając swoich użytkowników o to, jaką mają w tym zakresie opinie – jak zatem postrzegamy kwestię wynagrodzenia kierowników?

Zdecydowana większość (41%) stwierdziła, że kierownik powinien zarabiać około 50% więcej niż jego podwładni. Czyli jeśli średnio w zespole pracownicy zarabiają 2000 netto, to kierownik powinien zarabiać 3000 zł netto. Jeśli średnia dla zespołu jest 5000 zł – to dla kierownika powinna wynosić 7500 zł.

Na drugim miejscu pod względem ilości odpowiedzi znalazła się różnica sięgająca 100% kwoty. Dla co piątego badanego, to właśnie „drugie tyle” dla kierownika jest sprawiedliwym i sensownym rozwiązaniem. 13% stwierdziło zaś, że 75% jest wystarczającą różnicą w wynagrodzeniu (czyli 2000 netto zespołu i 3500 zł dla kierownika).

Znacznie wyższe kwoty dla kadry managerskiej były już znacznie rzadziej wybierane. I tak za opcją 150% jest tylko 6% badanych, 200% – 7%, 1% uważa, że powinno to być 250% więcej. Co ciekawe, opcję zarobków trzykrotnie większych wskazało aż 13% ankietowanych. Oznacza to, że dla wielu osób, praca osoby zarządzającej zespołem jest znacznie więcej warta niż praca osób, którymi kierownik ten zarządza (300% różnicy, przy wynagrodzeniu w wysokości 2000 zł netto daje aż 8000 zł wynagrodzenia dla kierownika).

A od czego w rzeczywistości zależy płaca managera? Przede wszystkim od :

  • wielkości zespołu, którym kierownik zarządza,
  • branży w której pracuje
  • struktury założycielskiej spółki (w firmach zagranicznych zarówno płaca jak i różnica w płacy między kierownikiem a pracownikiem szeregowym jest większa)

Dodaj komentarz