Wymarzone wakacje – nie fantazjuj za bardzo

wakacje4 Wymarzone wakacje – nie fantazjuj za bardzoJuż nie możesz doczekać się urlopu? Odkąd jest ciepło, zacząłeś planować tegoroczne wakacje, zwłaszcza, że w tym roku wreszcie masz zamiar zrobić sobie urlop z prawdziwego zdarzenia? Uważaj zatem jak marzysz o wakacjach – by nie okazało się, że nie przewidzisz tego, co może pójść nie tak i podejmiesz złą decyzję.

W Personality and Social Psychology Bulletin ukazał się ostatnio raport z badań nad siłą naszych marzeń. Okazuje się, że jeśli bardzo czegoś pragniemy (na przykład super wakacji) to mamy tendencje do tego, by nie doszacowywać wagi negatywnych informacji, które moglibyśmy znaleźć. Innymi słowy mówiąc- za bardzo skupiamy się na plusach, nie doceniając minusów.

Eksperyment nad wpływem marzeń na podejmowanie decyzji i szukanie informacji , które w podjęciu decyzji mają pomóc przeprowadzono na przykładzie wakacji – jeśli bardzo marzymy o urlopie, planujemy go i często wyobrażamy sobie jak to już na tym urlopie będzie, to często nie bierzemy pod uwage ewentualnych minusów (np. wycieczki którą chcemy wykupić) i w efekcie może się okazać potem, że podjęliśmy złą decyzję- nasze wakacje nie będą aż tak wspaniałe, jak nam się wydawało i jak sobie wymarzyliśmy.

Efekt o którym napisali naukowcy ma zastosowanie nie tylko w przypadku wakacji, ale również w innych polach życia. Szczególnie niebezpieczny może być wtedy, kiedy decydujemy się zmienić pracę w momencie w którym jesteśmy wypaleni zawodowo i o niczym bardziej nie marzymy niż o wyrwaniu się z firmy w której obecnie jesteśmy. W takiej sytuacji możemy nie dostrzec negatywnych stron nowej firmy, zbagatelizować je i skupiając się jedynie na plusach, podjąć złą decyzję, która zaważy na naszym życiu zawodowym. Uważajcie zatem na to.

Dodaj komentarz

One Response to “Wymarzone wakacje – nie fantazjuj za bardzo”

  1. Informatyk Kraków napisał(a):

    Wymarzone wakacje pracownika firmy mogą się zakończyć w momencie gdy straci kontakt z firmą. Po powrocie nie ma już czego szukać w firmie bo stracił kontrakt. To powód dla którego koncerny inwestują w zaawansowane rozwiązania do pracy zdalnej (Check Point, Direct Access, itp).

    Średnie firmy w Polsce nie zawsze mogą sobie pozwolić na drogie rozwiązania zdalnego dostępu. Tu z pomocą przychodzą firmy pracujące w modelu outsourcing IT, które oferuje niedrogie rozwiązania zdalnego dostępu do zasobów firmy.

    Wymarzone wakacje upływają spokojnie, VIP może na bieżąco sprawdzać na centralnym serwerze firmowym co się dzieje w firmie. Zbliżają się wakacje – warto przemyśleć minusy urlopu i przygotować się na niespodziewane bo to zdarza się w najmniej spodziewanym momencie:-)