TOP 10 prac, w których nie raz zarwiesz nockę

Ktoś nie śpi aby spać mógł ktoś – to stare przysłowie z reguły kojarzy się nam z przedstawicielami zawodów ratujących życie i mienie – policją, strażą pożarną czy lekarzami. Tymczasem nie tylko takie osoby mogą mieć problemy z tym, by spać regularnie nocą. Poza pracownikami zmianowymi istnieje jeszcze sporo innych zwodów, w których trzeba albo pracować do późna w nocy, bądź w każdej chwili można zostać wezwanym do ratowania sytuacji. Jakie to zawody?

1.Barman
Praca zarówno w dzień, jak i w nocy – bywa, że barman w swojej pracy spędza prawie dobę. Taka praca zdecydowanie zaburza rytm snu i sprawia, że u osób, które nie potrafią spać w zasadzie o każdej porze może pojawić się bezsenność lub innego rodzaju problemy z zasypianiem.

2.Administrator sieci
Teoretycznie pracuje na tzw. I zmianę, czyli w godzinach poranno- popołudniowych. Jeśli jednak serwery padną nocą, to dla admina wybudzenie w środku nocy nie jest niczym nietypowym. Trzeba ratować system, zatem niczym lekarz do pacjenta, administrator jedzie nocą do serwerów.

3.Dziennikarz
W teorii, dziennikarz może pracować normalnie – w dzień. Jeśli jednak mamy o czynienia z dziennikarzem newsowym bądź śledczym, to nierzadko pracują oni w bardzo różnych porach – również nocą. Nie jest to jednak typowa praca zmianowa, która pozwala przystosować się do tego, że pracujemy w nocy  to po prostu zarwane nocki i poranne wstawanie.

4.Dostawca
Towar trzeba przewieźć na czas – nie ważne, że będzie trzeba jechać nocą. Mamy określony termin dostawy oraz normę kilometrów do przejechania dobowo, zatem nie rzadko trzeba jechać wtedy, kiedy Inni smacznie śpią.

5.Pracownik agencji reklamowej

Deadline to deadline – trzeba zdążyć z grafiką, copy, przygotowaniem projektu. W agencjach reklamowych pracuje się na dużym tempie wykonania. Klienci prawie zawsze chcą cos na już. Nie rzadko zatem dochodzi do sytuacji, w której projekt, który oddać trzeba np. w środę, kończy się we wtorek w nocy. Oczywiście, zarwaną noc można sobie potem odebrać, ale nie zmienia to faktu, że pojawić mogą się problemy ze snem.

6.Pomoc drogowa
Wypadki, choć statystycznie częściej – ze względu na większy ruch – zdarzają się w dzień, nie omijają tez nocy.  Drogę, która została zastawiona uszkodzonym samochodem trzeba oczyścić – zatem pomoc drogowa musi przyjechać.

7.Sekcja techniczna tramwajów i trolejbusów

Naprawa trakcji tramwajowej w mieście jest trudna jeśli jest robiona w godzinach szczytu. Zatem najczęściej torowiska naprawia się nocą, kiedy pojazdy i tak nie jeżdżą a brak transportu nikomu nie przeszkadza. Oczywiście, tory naprawiają ludzie i to niekoniecznie ci, którzy formalnie mają druga zmianę.

8.Programista
Podobnie jak pracownicy reklamy, również programiści mają swoje terminy. W efekcie, jeśli nie zdążą z projektem na czas, to muszą zarywać nocki by kodować. Nie zawsze jest to wynikiem źle obliczonego czasu na prace, ale bywa i tak, że jeśli w trakcie pracy jeden z programistów opuści zespół, to zapoznanie się z jego pracą kolejnemu programiście zajmuje znacznie więcej czasu – stąd częste opóźnienia. Część programistów woli tez pracować nocą, ze względu na ciszę i spokój, którą wtedy mają. Oczywiście, takie zarywanie nocek nie pozostaje bez znaczenia dla zdrowia i higieny snu.

9. Magazynier
Praca na magazynie, to bardzo często – przy większych dostawach – praca do momentu, w którym całość zatowarowania nie zostanie odpowiednio rozłożona i umieszczona. Nie ma znaczenia to, że zmiana magazyniera się skończyła – pracę trzeba wykonać. Również późnym wieczorem, bądź nocą.

10. Student
Bycie studentem nie jest może pracą sensu stricte – poza wyjątkami ze stypendium, student nie pobiera wynagrodzenia za to, że się uczy. Jednocześnie bardzo często – zwłaszcza przy okazji sesji – zarywa nocki, dlatego że się uczy (bądź próbuje w ciągu paru godzin nadrobić kilka tygodniu materiału). Studenci na szczęście nie odczuwają jeszcze zdrowotnych konsekwencji zarwanych nocy – są bowiem na tyle młodzi, że ich organizm adaptuje się bez trudu.

11 (nieco prześmiewczo). Świeżo upieczony rodzic
To może nie zawód, ale chyba nie ma takiego zajęcia, które powodowałoby więcej zarwanych nocy niż zostanie rodzicem. Nie uważacie?

Jakie jeszcze inne zawody czy prace, które powodują zarywanie nocek znacie?

Tagi: