Staż – jak go widzą pracodawcy?

student absolwent1 Staż – jak go widzą pracodawcy? Co najczęściej zarzuca się absolwentom? Brak doświadczenia zawodowego. A jak takie doświadczeni zdobyć? Najprościej na stażach i praktykach. Czy jednak wystarczy miesięczny staż, by pracodawca uznał, że już jesteśmy wystarczająco doświadczeni? Niestety nie. Ile zatem staży powinien mieć na koncie absolwent oraz jak długie powinny być staże?

W Polsce, staże dotowane przez UP trwały od 3-6 miesięcy. W wyjątkowych przypadkach lub określonych projektach (np. projekt 7 życzeń, dotowany z UE) staże miały inną długość (we wspomnianym przypadku 5 miesięcy). Staży dotowanych nie wystarcza jednak dla wszystkich. Zatem sporo absolwentów (lub jeszcze studentów) decyduje się na staże bez dotacji – najczęściej bezpłatne. Ile powinien trwać taki staż, by ten czas rzeczywiście coś znaczył?

W USA, kraju, w którym stażowanie jest na porządku dziennym i nikt się o to nie złości (choć rzeczywiście często są to staże płatne) zapytano pracodawców o to, czego tak naprawdę oczekują. Ile staży na koncie powinien mieć absolwent oraz jak długo musi trwać staż, by się dla pracodawcy liczył. Oto jakie odpowiedzi uzyskano:

 • Dla 42% pracodawców wystarczy jeden staż
 • więcej – bo prawie połowa (49%) uważa, że optymalne są dwa staże
 • 6% – 3 staże,
 • 2% – 4 staże,
 • a 1% przesadza, bo oczekuje 5 i więcej miejsc w których student stażował, zanim zacznie pracę.

A jak z długością stażu?

 • Tylko dla 2%pracodawców wystarczy, jeśli staż trwa krócej niż 2 miesiące
 • 11% uważa, że 2 miesiące są wystarczające
 • 45% jest zdania, że dobry staż, to staż 3 miesięczny,
 • 42% uważa, ze czas ten powinien wynosić przynajmniej 4 miesiące lub dłużej

Jak widać największe szanse na pracę, będzie mieć zatem absolwent, który w trakcie studiów był na dwóch stażach, z których każdy trwał przynajmniej 3 miesiące.

Dodaj komentarz

4 Responses to “Staż – jak go widzą pracodawcy?”

 1. wlasciciel firmy says:

  Nigdy nie zatrudnię osoby która w CV ma wpisane staż z “urzędu” a czemu?
  To świadczy o tym że jest osobą bierną, nie potrafiącą samodzielnie zdobyć zatrudnienia i praktyki, przy tym godzi się na upokarzające wynagrodzenie – tj siedzi na przysłowiowym “cycu mamusi”…
  W swojej firmie potrzebuję dorosłych i odpowiedzialnych pracowników a nie dzieciaczków…

  • A says:

   Wolisz więc, jak ludzie tyrają za darmo na stażach ? Jak będzie na DARMOWYM stażu, to będzie lepszy ? Pewnie dlatego, że pracownikom nie oferujesz normalnych pieniędzy i myślisz, że jak ktoś będzie za darmo na stażu robił, to oferowaną przez ciebie stawkę przyjmie jak dar od Boga ?!?

   Właśnie siedzenie na darmowych stażach jest skazywaniem na siedzenie przy cycu mamusi, bo innego wyboru nie ma ?

   No, ale co to obchodzi wielkiego właściciela firmy ….

 2. Marek says:

  Staże są ważne bez względu na to co myślą pracodawcy. Nikt przecież nie zatrudnia bo w cv jest odbyty staż lub go nie ma. Przynajmniej mam taką nadzieję. Staże uczą pracy – odrywają od teorii, która często z samy wykonywanym zawodem niewiele ma wspólnego. Staże dają nadzieję, że uczelnie będą wypuszczać osoby świadome gotowe do pracy w zamian za naszpikowanych bezużyteczną wiedzą bezrobotnych absolwentów.

  Marek Tejchman
  Menedżer ds. Komunikacji projektu TEKLA PLUS
  Od Nauki do Biznesu
  BIZME – bezpłatne pismo o wynalazkach: teklaplus.pl/e-ziny/