Ci, co mają pracę, nowej nie szukają

szukanie pracy6 Ci, co mają pracę, nowej nie szukająLojalność pracowników nie jest obecnie oszałamiająco wielka. Średni staż pracy dla osoby do 40 roku życia z wyższym wykształceniem wynosi 2 lata (4 do 6 jeśli pracownik taki nieco więcej zarabia). Mimo tak krótkiego stażu pracy, badania rynkupracy.pl mówią, że pracy szuka bardzo niewielu już zatrudnionych Polaków.

Zaledwie 2,7% pracujących poszukuje aktywnie nowego zatrudnienia. Osoby najmłodsze na rynku pracy – do 25 roku życia szukają zmiany nieco intensywniej (5,6% zatrudnionych szuka nowego zajęcia). Nie jest to jakiś oszałamiający odsetek wziąwszy pod uwagę średni staż pracy. Jak zatem zmieniają pracę Ci, którzy pracują, skoro nie szukają?

Nadal wiele zmian zatrudnienia wynika z poleceń do pracy przez znajomych. To nasi przyjaciele oraz ich koledzy często informują nas o nowych wakatach w swoich firmach. Często zatem zmienia się pracę nie wysyłając dziesiątek CV, a zgłaszając się na to jedno, wybrane stanowisko. Inną opcją jest też często kontakt z head hunterem, który działając poprzez kontakty oraz serwisy społecznościowe zaprasza do udziału w rekrutacji wybrane osoby. Jeszcze inna opcja to przypadkowe trafienie na ogłoszenie, które wydaje się wprost stworzone dla nas – dzięki obecności w serwisach społecznościowych, dostęp do ogłoszeń rekrutacyjnych promowanych przez firmy, często nietypowych, tworzonych po to,by łatwiej było się im rozprzestrzenić jest znacznie większy.

Dodaj komentarz

2 komentarze to “Ci, co mają pracę, nowej nie szukają”

  1. Dawid napisał(a):

    Może po prostu leniwi jesteśmy?

  2. emigrant napisał(a):

    Bo w PL ludzie szukają „pracy” a nie miejsca gdzie zarabiają pieniądze. Po uzyskaniu wymarzonego „etatu” najlepiej jak jest to etat w urzędzie mają już „wszystko” co im do szczęścia potrzeba… No może czasem popłaczą sobie na forach jakie to gówniane grosze na tych etatach zarabiają ale to im pomaga i na następny dzień znowu grzecznie chodzą w kieraciku za marne grosze.

    Później przyjeżdza człowiek na urlop do Polski w aucie na obcych tablicach (na które musieliby się zapożyczyć na 150 lat) i czuje się jak w siedlisku jadowitych węży patrzących z zawiścią… ROTFL