Wyższe diety za delegacje

delegacja1 Wyższe diety za delegacjeWyjazd służbowy pracownika, jeśli trwa (od momentu wyjazdu do powrotu) dłużej niż 8 godzin, dodatkowo kosztuje pracodawcę. Musi on bowiem wypłacić pracownikowi dietę. Obecnie wysokość diety do 23 zł. Po wakacjach kwota ta ma wzrosnąć do 30 zł – niby różnica niewielka, ale zawsze coś…

Projekt rozporządzenia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej ma wejść w życie z dniem 1 września. Na mocy rozporządzenia zmianie ulegnie kilka przepisów związanych z dietami. Oto co się zmieni:

 • dieta za delegację krajową wyniesie 30 zł (tyle wyniesie 100% diety – za podróż trwającą dłużej niż 12 godzin, za delegację trwającą między 8-12 godzin, pracownik dostanie 15 zł)
 • zmianie ulegną przepisy dotyczące posiłków na diecie. Obecnie nawet śniadanie wystarczy do tego, by pracownik diety nie otrzymał. Natomiast po zmianach, jeśli pracownik otrzyma w czasie delegacji śniadanie, dieta ulegnie obniżeniu o 25% , obiad – 50%, kolację 25% (w diecie zagranicznej proporcje wynoszą 15%, 30% 30%)
 • maksyma,nie pracownik może dostać zwrot za nocleg w wysokości 600 zł (obecnie nie było limitu kosztu noclegu)
 • możliwe będzie również wypłacenie zaliczki w walucie obcej , a dodatkowo poza $ będzie można wypłacać zaliczkę w Euro – jest to ważne szczególnie dla tych pracowników, którzy często wyjeżdżają za granicę.

Dodaj komentarz

3 Responses to “Wyższe diety za delegacje”

 1. Piotrek says:

  Artykuł niezrozumiały dla laika.

  Te stawki to godzinowe czy dzienne? Brutto czy netto? Przez posiłek traci się dietę? A więc nie wolno jeść na delegacji, żeby dostać dodatkowe pieniądze?

 2. Sabina Stodolak says:

  To czy Pan zje czy nie zje nie ma znaczenia – ważne czy pracodawca posiłek zapewnił. Obecne przepisy są bardziej korzystne. Dawniej wystarczyło by pracodawca zapewnił śniadanie a już tracił Pan dietę. Teraz jeśli pracodawca zapewni śniadanie straci Pan jedynie 25% wartości diety.
  Przykładowo- jeśli Pana delegacja będzie trwała 11 godzin i do tego dostanie Pan obiad, to dieta która zostanie Panu wypłacona będzie wynosić: 50% z 30 zł za podróż trwającą krócej niż 12 godzin (czyli 15 zł) i od tego jeszcze 50%, bo dostał Pan obiad. Zatem za trwającą 11 godzin podróż służbową krajową, otrzyma Pan 7,50 zł diety

 3. marek_b says:

  Czy te różnice, to nie jest przykład dyskryminacji pracownika pracującego w kraju w stosunku do pracownioka pracujacego za granicą? Czy w UE też tak jest? Dlaczego dieta w Polsce jest miższa od diety np. w Albanii, czy Mongolii? Czy pracownik któreofo firma mieści się np. w Gorzowie Wlkp. jeśli jest kierowany na delegację do rezszowa, to dostaje zdecydowanie mniejszą dietę, jak ten, który pracować będzie np. we Frankfurcie nad Odrą?