Słabe poczucie humoru kobiet managerek

Moja przyjaciółka, która jest kierownikiem działu musi być sporym wyjątkiem – z jej dowcipów śmieją się bowiem wszyscy, podczas gdy z reguły, żarty opowiadane przez kobiety na managerskich stanowiskach – według badań – spotykają się co najwyżej z niezręczną ciszą.

Judith Baxter z Aston University postanowiła na 7 dużych firmach sprawdzić, jak to jest z tym poczuciem humoru wśród kobiet i mężczyzn, którzy kierują innymi pracownikami. Okazało się, że z dowcipów opowiadanych przez mężczyzn śmieje się 90% podwładnych, a żarty opowiadane przez kobiety śmieszą zaledwie niecałe 20%. Niezła różnica prawda?

To kobiety managerki – znacznie częściej niż mężczyźni spotykają się z niezręczną ciszą, jaka zapada po opowiedzeniu dowcipu, w miejscu, w którym każdy podziewa się raczej salw śmiechu. W efekcie, kobiety opowiadają dowcipy znacznie rzadziej – według badań Baxter, mężczyźni managerowie prowadzący spotkania, żartują 3 razy częściej niż kobiety. Nie pomaga kobietom nawet to, że znacznie częściej niż mężczyźni śmieją się z samych siebie – a może to właśnie przeszkadza i powoduje, że ich dowcipy są nie śmieszne?

źródło:businessweek.com