Pierwsza praca – skąd ją mamy?

Jak znaleźć swoją pierwszą pracę? W jaki sposób Polacy wkraczający na rynek pracy radzą sobie z poszukiwaniem pracy? Badania GUS odkrywają przed nami tę tajemnicę.

Z badań przeprowadzonych w 2010 roku, „Wejście młodych ludzi na rynek pracy” wynika, że najpewniejszym sposobem znalezienia pierwszej pracy, jest szukanie jej bezpośrednio u pracodawcy. W taki sposób pracę znalazło 37,8% młodych osób. Sporo korzysta również z kontaktów rodzinnych i przyjacielskich po znajomości pierwszą pracę znalazło 28,8% pracowników. Ogłoszenia rekrutacyjne w prasie bądź internecie, to dopiero trzecie źródło znajdowania pracy – w ten sposób poradziło sobie ok 9% badanych.

Kolejne miejsce to … Powiatowy Urząd Pracy. Tu sytuacja jest jednak na tyle nietypowa, że przodują w znajdowaniu pracy przez pośredniak kobiety – 9,3% vs 4,6% mężczyzn. Za to Panowie częściej zakładają działalność gospodarczą (6% vs 3,9% kobiet).

Inne metody szukania pracy to szkoła lub uczelnia (np. Biura Karier) lub wcześniejsze kontakty z pracodawcą (np. praca u sąsiada, który ma własną firmę). A jak wy znaleźliście swoją pierwszą pracę? Mnie udało się znaleźć ją właśnie dzięki znajomości z moim późniejszym szefem – a jak było u was?