Niedbalstwo i brak wiedzy przyczynami przecieków informacji

Co przysparza firmom więcej kłopotów – drobne kradzieże pracowników (np. kserowanie prywatnych dokumentów) czy może to, że giną informacje (a nie tylko rzeczy materialne)? Wyciek służbowych danych może być dla firmy znacznie bardziej bolesny, a wynika najczęściej z braku świadomości i uważności u pracowników.

Z badań Ponemon Institute wynika, że aż 78% doświadczyło wycieku danych firmowych z winy pracowników. Były to zarówno działania celowe jak i nieświadome – wynikające po prostu z niewiedzy na temat tego, jak łatwo jest dane firmowe przejąć, jeśli nie są odpowiednio zabezpieczone. Co trzeciej osobie zdarzyła się też utrata laptopa, smartfona bądź pamięci przenośnej – w wyniku czego, dane firmowe również były zagrożone.

Co ciekawe, firmy często nie zdają sobie same sprawy z zagrożenia – większość przypadków przecieku danych została wykryta przypadkowo.

Jeśli posiadasz służbowy sprzęt – taki jak laptop lub smartfon, hasłuj ważne firmowe dane, tak by przy utracie sprzętu nie narazić się na ich wyciek. Warto też –jeśli przenosimy dane na pendrivie – te najważniejsze dokumenty hasłować. Stosujmy to zarówno w odniesieniu do dokumentów firmowych jak i ważnych dokumentów prywatnych.