Jaka płaca przywiązuje pracownika do firmy?

wynagrodzenie wzrost Jaka płaca przywiązuje pracownika do firmy?Wynagrodzenie jest jednym z czynników, dla których zmieniamy pracę. Motywacją do przejścia do innego pracodawcy dla 31% Polaków (czyli prawie co trzeci). Po prostu chcemy więcej zarabiać. Wielu z nas mówi sobie: „gdybym zarabiał kwotę X, nie szukałbym pracy”. Czy na pewno? I jaki jest poziom wynagrodzenia, który powoduje, że lojalność pracownika wzrasta?

Z badań Eurobarometru wynika, że u jednego pracodawcy pracujemy średnio 12 lat. Ostatnie badania ankietowe Sedlak&Sedlak mówią o 4 latach. Różnica jest w grupie badawczej. Eurobarometr bierze pod uwagę wszystkich, badania rynkupracy.pl skupiają się na osobach młodych, z wykształceniem wyższym, a więc bardziej mobilnych i mocniej inwestujących w swoją karierę. Niezależnie jednak od wieku pracownika, większości pracodawców zależeć będzie na tym, by pracował on jak najdłużej i dzięki temu nie generował kosztów rekrutacji, szkoleń czy przygotowania stanowiska pracy. Czy jednak można zapewnić sobie lojalność wynagrodzeniem?

Z badań rynkupracy.pl wynika, że niekoniecznie. Oczywiście, wzrost wynagrodzenia przedłuża staż pracy u jednego pracodawcy, ale nie są to aż tak oszałamiające różnice, jakby Wam się wydawało.

Pracownik, który zarabia do 2000 zł brutto nie pracuje w firmie dłużej niż dwa lata. Pracownik, który przekroczy magiczny próg 2000 zł4 do 6 lat. Powyżej 4000 zł brutto wzrost wynagrodzenia przestaje mieć jednak znaczenie dla lojalności. Różnica między długością zatrudnienia między pracownikiem zarabiającym 4000 zł brutto a 10.000 zł brutto to zaledwie rok! Przy zarobkach od 8 – 10 tys zł, mediana stażu pracy to 6 lat.

Czynnikami, które poza wynagrodzeniem mają wpływ na niską lojalność pracownika to ograniczone możliwości rozwoju (33%) i brak satysfakcji z pracy (31%).

źródło:rynekpracy.pl

Dodaj komentarz

One Response to “Jaka płaca przywiązuje pracownika do firmy?”

  1. emigrant says:

    2000 brutto ??? W przeliczeniu na Funty tyle bez wysiłku można w UK zarobić w TYDZIEŃ w pracy nie wymagającej praktycznie żadnych kwalifikacji a nie w !!! miesiąc !!! przy praktycznie takich samych kosztach życia.

    A w Polsce “poważne” instytucje zastanawiają się nad “lojalnością”… ROTFL… Dopóki nie będzie zrównania wynagrodzeń z Europą zachodnią (ceny już dawno w PL są europejskie a czasami i wyższe) to o żadnej “lojalności” nie ma mowy.