Ile kosztuje założenie sprawy w sądzie pracy?

Pracodawca nie płaci ci za nadgodziny? Zostałeś bezpodstawnie zwolniony? Pracodawca stosuje wobec ciebie mobbing? Takie sytuacje zdarzają się w życiu pracownika. Na szczęście nie jesteśmy pozbawieni obrony – w sytuacji w której pracodawca łamie Kodeks Pracy, możemy go pozwać do sądu pracy. Ile to kosztuje ?

Wielu pracowników, którzy zostali potraktowani przez pracodawcę źle nie decyduje się na skierowanie sprawy do sądu ze względu na strach przed kosztami jakie będą musieli ponieść. Na szczęście prawo stoi po stronie pracownika i umożliwia mu walkę o swoje prawa bez ponoszenia nadmiernych kosztów. Jak to wygląda?

Samo założenie sprawy w sądzie pracy – o ile roszczenie nie przekracza kwoty 50.000 zł nie kosztuje nic.  Jeśli to roszczenie jest wyższe (np. wyceniamy nasze nadgodziny oraz odszkodowanie za ich nie wypłacanie na wyższa kwotę), to koszty sądowe wynoszą 5% wartości roszczenia.

Koszty postępowania to jednak nie jedyne koszty jakie  musi rozważyć pracownik, który  chce założyć pracodawcy sprawę w sądzie. Potrzebna jest bowiem jeszcze osoba, która będzie reprezentować pracownika. Osobą tą nie musi być prawnik – może to zrobić sam pracownik, przedstawiciel związków zawodowych, współpracownik lub ktoś z rodziny. Oczywiście – jeśli nie mamy szczęścia mieć wujka adwokata, to znacznie lepiej jest wynająć prawnika – tu jednak będziemy musieli za prowadzenie sprawy zapłacić. Osoby, które potrzebują pomocy prawnika, ale nie mogą sobie na niego pozwolić, mogą starać się o prawnika z urzędu – niestety wśród prawników jest małe zainteresowanie prowadzeniem tego typu spraw.

Jak widać, sprawę w sądzie pracy można założyć praktycznie bezkosztowo. Jeśli jednak przegramy, musimy liczyć się z kosztami i to nierzadko wysokimi – będziemy bowiem musieli pokryć koszt zatrudnienia prawnika przez naszego pracodawcę. A jeśli procesujemy się z dużą firmą, to z reguły współpracują one z kosztownymi kancelariami. Jeśli zechcemy złożyć apelację, to również musimy wnieść opłatę w wysokości 30zł.

Jeśli zatem rozważasz założenie sprawy w sądzie pracy, najlepiej najpierw udać się do prawnika po poradę prawną –prawnik zapozna się z naszą sprawą i oceni czy mamy szanse na wygraną. Trzeba będzie za to zapłacić (50 – 300zł), ale dzięki temu zyskamy pewność, że jest o co walczyć a nasza sprawa nie jest już z założenia przegrana.