Gdzie pragnie pracować absolwent?

student praca2 Gdzie pragnie pracować absolwent? Bezrobocie wśród osób z wyższym wykształceniem jest coraz wyższe. I tak będzie jeszcze przez parę lat – aż nie zmniejszy się ilość osób studiujących a jednocześnie nie spadnie ilość osób zatrudnionych. Mimo trudnej sytuacji na rynku pracy, oczekiwania finansowe absolwentów nie stają się niższe i niestety – są mało dopasowane do realiów rynkowych. Jednocześnie absolwenci pragną dostać się do firm, w których płaci się najwięcej – międzynarodowych korporacji.

ConQuest Consulting przeprowadzając kolejne badania wśród studentów, dotyczące ich przyszłej zawodowej kariery, zapytał nie tylko o oczekiwania finansowe, ale również o preferencje dotyczące przyszłej pracy.

Ponad połowa absolwentów ( i osób, które jeszcze studiują) pragnęłaby pracować w korporacji. Co piąty wolałby sektor MSP . Nadal osób, które przyszłość swoją widzą we własnym biznesie jest stosunkowo niewiele.

A jaka praca interesuje absolwentów? Głównie taka, w której można zrobić szybką karierę i która wiąże się z wysokimi zarobkami – finanse (28%) oraz doradztwo biznesowe (12,5%). Co do doradztwa ciekawe jest to, że więcej osób chce doradzać niż prowadzić własną działalność.

Dodaj komentarz

2 Responses to “Gdzie pragnie pracować absolwent?”

  1. Kasia says:

    Myślę że absolwenci maja za wysokie wymagania… Myślą że skończą dobry kierunek i na dzień dobry dostana pensją 5 tyś…

    • Adam says:

      Co ty za bzdury wypisujesz?? Absolwenci często nie mogą nawet liczyć na 1500zł netto, i jak tu zacząć dorosłe życie, jak tu się rozwijać? Człowiek bez pieniędzy traci motywacje do życia, do dalszego doskonalenia się. Zejdziecie na ziemię a nie bzdury wypisujecie jedna z drugą. Realia są całkiem odmienne od jakiś pustych badań pseudo “naukowców”.