Formularze rekrutacyjne – jak je wypełniać?

Coraz częściej większe firmy inwestują w formularze rekrutacyjne zamieszczane na stronie www – poprzez taki formularz składamy swoją aplikację do pracy zarówno wtedy, kiedy firma ogłasza nabór na konkretne stanowisko, jak i wtedy, kiedy nie ma ogłoszonego naboru, ale my bardzo w danej firmie chcemy pracować. Z czym możemy spotkać się wypełniając formularz rekrutacyjny?

Formularze rekrutacyjne stworzone są po to, by ułatwić pracę działom HR (w tym kadrom, gdyż w wielu systemach, w przypadku zatrudnienia kandydata, dane które podał w formularzu, można od razu przesłać do kadr) oraz by scentralizować bazę danych. Często posiadają również dodatki w postaci opcji o powiadomieniach w przypadku zmian ofert pracy czy powiadomienia mailowego kandydata o przebiegu procesu rekrutacji.

Niestety, o ile formularze ułatwiają pracę HR’om, to utrudniają kandydatom. Wypełnienie formularza rekrutacyjnego zajmuje od 3- 15 minut (choć są i tacy rekordziści, w przypadku których nie wystarczy nawet 30 minut, ale to już jest w zasadzie patologia). Czas ten poświęcamy jedynie jednej aplikacji do jednej firmy- standardowych CV można w tym czasie wysłać kilka. Z tego też powodu, wiele firm posiadających formularze uważa, że to, że kandydat wypełnił cały formularz dokładnie świadczy o jego zaangażowaniu.

Najprostsze formularze zawierają krótką metryczkę związaną z danymi personalnymi oraz wymagają załączenia pliku z CV i listem motywacyjnym. To najprostsze formularze, najszybciej się je wypełnia i sprawiają najmniej kłopotu. Nieco bardziej skomplikowane wymagają przepisania w formularz swojego CV – są osobne rubryki na wykształcenie i każde ze zdobytych doświadczeń zawodowych. Najbardziej skomplikowane posiadają punktowy system oceny własnych kompetencji.

Na co zwrócić uwagę przed przystąpieniem do wypełniania formularza?