Contracting – nowa opcja na zatrudnienie

Specjaliści IT coraz częściej zamiast pracy w ramach umowy o pracę preferują zatrudnienie na zasadzie contractingu. Na czym polega taka forma zatrudnienia i jak ma się do tradycyjnych form umowy o pracę?
Contracting (po polsku po prostu umowa kontraktowa) to opcja dedykowana osobom prowadzącym działalność gospodarczą. Zamiast umowy o pracę, obie strony – pracodawca i pracownik – spisują umowę w ramach której ustalane są warunki współpracy.

Umowa najczęściej zawiera:

Pracownicy kontraktowi mogą być w ramach umowy związani zakazem konkurencji – co oznacza, że nie mogą w tym czasie pracować dla innych podmiotów z tej samej branży.
Pracownicy kontraktowi najczęściej pracują zdalnie. Taka praca wymaga umiejętności zarządzania własnym czasem pracy- trzeba umieć się zmotywować i zmobilizować do tego, by pracować. Jest to jednak wygodna forma zatrudnienia dla tych, którzy cenią sobie wolność i elastyczność. Pracę można wykonywać wtedy, kiedy pracownik jest najbardziej efektywny – nawet jeśli jest to 3 w nocy.

Decydując się na pracę na zasadzie contractingu trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na to, że to po naszej stronie są koszty radzenia sobie w sytuacji choroby, pracownik kontraktowy nie ma też płatnych urlopów (chyba że zastrzegnie sobie takie zasady w kontrakcie). Wyliczając stawkę godzinową trzeba to wziąć pod uwagę –jak również kwestie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej oraz obsługi księgowej.