„Bycie sobą” w pracy może nie popłacać

Czy będąc w pracy zachowujecie się w pełni naturalnie? Dajecie swoim współpracownikom poznać jacy jesteście naprawdę? Czy wasze zachowanie w pracy nie różni się od zachowania w domu? Naukowcy twierdzą, że bycie w pełni sobą w pracy niekoniecznie się opłaca.

Przeprowadzone na ponad 500 ochotnikach badania wykazały, że ludzie są znacznie bardziej skłonni do tego by otwierać się i zachowywać naturalnie przy rodzinie i bliskich znajomych. Jeśli jednak chodzi o środowisko pracy, to tendencja do tego by ujawniać swoje prawdziwe „ja” jest znacznie mniejsza.

Co ciekawe, kolejne badania wykazały, że im bardziej jesteśmy szczerzy i naturalni w kontaktach z bliskimi, tym bardziej jesteśmy z tych kontaktów zadowoleni. Niestety ma się to nijak do sytuacji zawodowej. Otóż jeśli nie powściągamy się i pozwalamy współpracownikom zobaczyć naszą prawdziwą naturę, to z relacji z kolegami jesteśmy mniej zadowoleni.
W tym kontekście wszystkie hasła typu „bądź sobą” wydają się nieco na wyrost. Bycie sobą jest – jak widać – korzystne tylko w niektórych sytuacjach społecznych – w pracy nie wychodzi nam na dobre.

A jak wy sobie radzicie w pracy? Staracie się ukrywać to jacy jesteście? Nie dopuszczacie do tego, by koledzy za dużo o was wiedzieli czy żyjecie z innymi ludźmi z pracy na kumplowskiej stopie? Jaka strategia jest według was korzystna?

źródło:indianexpress.com