90 pierwszych dni pracy najbardziej znaczące

Jak myślicie – skąd wziął się pomysł na 3 miesięczny okres próbny? Czy długość tego okresu to tylko takie widzimisię czy może ma on większe znaczenie? 3 miesiące okresu próbnego – najczęściej stosowana długość okresu próbnego – została ustalona nie bez kozery. To czas w którym widać czy pracownik da sobie radę w pracy i czas który wystarcza by wypracować w nim nowe nawyki.

90 dni to okres w którym wrażenie jakie zrobimy na naszym pracodawcy i kolegach z pracy staje się ugruntowaną opinią. Tak jak w przypadku tzw. dobrych uczniów, czyli dzieci, które najpierw świetnie się uczą a potem „jadą” na opinii tak i i w przypadku pracy istnieje podobne zjawisko. Mówiąc wprost – do jakiej szufladki zakwalifikują nas po pierwszych trzech miesiącach będzie miało kluczowe znaczenie w kontekście tego, jak będziemy postrzegani przez resztę okresu pracy.

90 dni to również czas potrzebny do tego, by wrobić sobie względnie trwały nawyk – czyli wypracować nowe metody działania w nowym środowisku pracy. Jeśli przez trzy miesiące się nam to nie uda, to najprawdopodobniej nie uda się wcale. Jest to o tyle ważne, że jeśli w firmie istnieje jakaś określona procedura wykonywania określonych czynności, to jeśli jej nie przyswoimy na początku pracy w okresie próbnym, to będzie dla nas ona problematyczna i później.

Jak zatem widać, okres trzech miesięcy próbnych nie jest taki głupi – poza tym to również dla pracownika szansa na to, by sprawdzić, czy z tą właśnie firmą chce wiązać swoją przyszłość.