Zależy ci na pieniądzach? Łatwiej zapadniesz na depresję

depresja pieniadze Zależy ci na pieniądzach? Łatwiej zapadniesz na depresję Czy jesteś pracownikiem przywiązanym do pieniędzy? Zależy ci na nich? Jeśli to Twoja główna motywacja do pracy, to niestety znacznie łatwiej – niż Twoi koledzy, dla których wynagrodzenie nie jest aż tak ważnie – zapadniesz na depresję.

Postawa materialistyczna, czyli przywiązywanie znacznej wagi do pieniądza i rzeczy materialnych, które za owe pieniądze można nabyć, sprawia że ludzie są mniej szczęśliwi, trudniej osiągnąć im zadowolenie z życia, odczuwają większy niepokój w mniejszym stopniu są w stanie się socjalizować z innymi (czyli rzadziej podtrzymują znajomości).

Psycholog Galen V. Bodenhausen wraz z zespołem badawczym z Northwestern University przeprowadził eksperyment, który sprawdził czy zaufanie do innych i zainteresowanie aktywnościami społecznymi łączy się w jakiś sposób z postawą materialistyczną. Zbadano również to, w jaki sposób materializm wiąże się z podwyższonym poczuciem niepokoju. Okazało się, że osoby dla których otaczający ich świat materialny ma duże znaczenie są mniej zaangażowane w ludzi (a bardziej w rzeczy), mocniej odczuwają niepokój i lęk przed tym, że nie zdobęda kolejnego gadżetu, a kiedy go już mają, to przed tym że go stracą. Taka postawa owocować może zdaniem naukowców większą podatnością na depresję.

Jaki z tego wniosek związany z pracą? Zastanów się dlaczego pracujesz – jeśli tylko dla pieniędzy i po to, by kupić kolejny nowy telefon czy telewizor, to może warto przewartościować swoje życie?

Dodaj komentarz