Pieniądze czy warunki pracy? Czego tak naprawdę chcą w Foxconn?

Pamiętacie słynną sprawę samobójstw w fabryce w Foxconn w Chinach,  która produkuje podzespoły i sprzęt dla czołowych producentów elektroniki? Pracownicy mieli popełniać samobójstwa ze względu na przeciążenie pracą i zbyt wysoki poziom stresu.

Otóż ze względu na nagonkę na ten gigantyczny zakład pracy ze wszystkich czołowych mediów, postanowiono przeprowadzić wśród pracowników badanie, by sprawdzić na czym tak naprawdę im zależy. Co się okazało?

Mimo iż media twierdziły, że to warunki pracy prowadza pracowników Foxconn do desperackich kroków, to badanie wykazało, że chodzi bardziej o zbyt niskie wynagrodzenia. Pracownicy niechętni byliby bowiem redukcji godzin pracy, jeśli wiązałoby się to z niższym wynagrodzeniem. Nawet przepracowani, chętnie biorą nadgodziny by mieć wyższa wypłatę. 72% pracowników nie chce zmniejszonych godzin pracy – mimo tego iż obecna ilość nadgodzin dla pracowników najczęściej przekracza dopuszczalne prawem normy. 34% pracowników uznało nawet, że chciałoby pracować jeszcze więcej.

Mimo tego, że warunki pracy w Foxconn nie należą do najlepszych  ( o czym świadczą również samobójstwa pracowników) aż 85% z nich nie rozważa zmiany pracy.
Kierownictwo fabryki zamierza zatrudnić nowych pracowników by móc zmniejszyć ilość godzin pracy dla już zatrudnionych. Obecnym pracownikom obiecano, że ich płace pozostaną niezmienione. Oczywiście podniesie to koszty pracy – zatem czy tak się rzeczywiście stanie – czas pokaże. Jak na razie jednak, nie słychać o nowych samobójstwach w firmie. Od kiedy pracownicy muszą podpisywać dokument w myśl którego firma nie wypłaca odszkodowania rodzinie pracownika, który się zabił, ilość samobójstw i prób  samobójczych spadła.