Których języków programowania warto się uczyć?

Zawód programisty to tak naprawdę jeden wielki worek, w którym znaleźć można różne kompetencje. W zależności od znajomości określonych języków programowania i biegłości w posługiwaniu się nimi kształtują się zarówno szanse na rynku pracy jak i zarobki. Jakie języki zatem warto znać i w jakich się szkolić?

W ramach Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzono analizę popularności poszczególnych języków programowania oraz tego, jak kształtują się zarobki w zależności od znajomości określonych języków.   Jakie języki są najbardziej popularne?

Na pierwszym miejscu znalazł się SQL (wykorzystuje go prawie połowa programistów). Następnie HTML i CSS a na trzecim miejscu JavaScript. Co piąty programista korzysta z PHP, Javy, J2EE. C#, C i C++ stosuje około 19% programistów.

A co jest najrzadsze? Ruby, LotusScript i ActionScript – programujący w tych językach mogą liczyć na najwyższe zarobki,, specjalistów jest bowiem mało. Oczywiście, zapotrzebowanie na programistów Ruby jest też mniejsze niż np. na osoby kodujące w C# czy PHP.

Oczywiście nie jest tak, że osoba wchodząca na ścieżkę kariery programisty ma przed sobą do wyboru kilkanaście języków i wszystko jedno od czego zacznie edukację –poszczególne języki i rozwiązania bazują na sobie nawzajem. Do tego dochodzą również różnego rodzaju środowiska programistyczne czy biblioteki, które usprawniają programowanie, ale wymagają też od programisty zaznajomienia się z określonymi  technologiami. Zanim jednak zaangażujesz jako programista swoją energie w uczenie się określonego języka czy Framework, warto sprawdzić co jest najbardziej poszukiwane na rynku i jak wyglądają trendy – by w przyszłości móc dyktować warunki zatrudnienia. warto też sprawdzić, w jakich językach będzie nam łatwiej o „fuchy” byśmy mogli zawsze móc dorobić do etatu jeśli będziemy mieć taką potrzebę.