Jakość zdjęcia w CV a wizerunek

W CV spotykamy różnego rodzaju zdjęcia. Wprawdzie czasy kiedy kandydaci załączali zdjęcia z wakacji odchodzą do lamusa, ale nadal zdarzają się dziwaczne wpadki u kandydatów. Zastanówmy się jak bardzo kiepskiej jakości zdjęcie w CV rujnuje nam wizerunek.

Zdjęcie zrobione komórką (tzw. samostrzał) sprawia wrażenie, że nie zależy ci na tym w jaki sposób się zaprezentujesz. Zdjecie robione komórką daje wrażenie, że zrobiłeś je pięć minut przed wysłaniem CV – zatem przygotowywałeś aplikację w pośpiechu, nie dbając o efekt jaki ma wywrzeć. Takie zdjęcie można też uznać za przejaw nonszalancji i pewności siebie (nadmiernej) bo sprawia wrażenie, że masz w poważaniu to, jak cię odbiorą.

Zdjęcie nieostre, kiepskiej jakości – Sprawia wrażenie niechlujstwa i braku dbania oswój wizerunek. Osoba przeglądająca Twoje zdjęcie może też uznać że jesteś zbyt leniwy, by postarać się o lepsze zdjęcie.

Zdjęcie niedostosowane tematycznie – z wakacji, przed domem, samochodem,ślubne czy w grupie znajomych. Daje nieprofesjonalne wrażenie i sugeruje, że osoba składająca CV nie ma zielonego pojęcia o tym, co to znaczy zachowanie biznesowe.

Zdjęcie mocno wyretuszowane – może pomóc w momencie samej oceny CV, gdyż kandydat wygląda na nim dobrze. Niestety, jeśli retusz jest tak duży, że kandydat przestał być do siebie podobny, to rekruter na samym spotkaniu może poczuć się rozczarowany. Tam, gdzie wymagany jest dobry wygląd, jeśli kandydat zostanie zaproszony na spotkanie właśnie dzięki temu, jakie załączył zdjęcie, to zbyt duże rozminięcie się z rzeczywistością może sprawić, że pracy i tak nie będzie, a kandydat straci czas.