Efekt braku snu dla pracy

Czy to, że nie dosypiasz ma znaczący wpływ na to w jaki sposób wykonujesz swoja pracę? Odpowiedź twierdząca nas nie zaskoczy, ale jak zareagujecie na to, kiedy okaże się, że brak snu ma podobny wpływ jak alkohol?

Pod wpływem alkoholu nie wolno prowadzić samochodu. Pracy pod wpływem alkoholu nie wybaczy też żaden szef. To jednak, że przychodzimy do pracy nie wyspani, nikogo nie niepokoi. Tymczasem nasza efektywność jest bardzo podobna do sytuacji, w której bylibyśmy pod wpływem alkoholu.

Vielife, serwis zajmujący się zdrowiem zbadał to, jak często przychodzimy do pracy niewyspani. Okazało się, że prawie 30% pracowników brytyjskich (u nas pewnie nie jest lepiej) pracuje po niewystarczającej ilości snu. Co się wtedy  dzieje? Pracujemy wolniej i częściej popełniamy błędy – to zaś zwiększa ryzyko wypadku przy pracy. Jeśli pracujemy w zawodzie, który wymaga prowadzenia samochodu, nasze niewyspanie może stanowić też zagrożenie dla innych uczestników  ruchu.

Nie wysypiamy się, bo spędzamy w pracy za dużo czasu. Wiele osób pracuje też na dwa etaty, co zmniejsza ilość czasu, jaką można poświęcić na sen. Dla pracodawcy to, że pracownik pracuje po niewystarczającej ilości snu jest stratą – niestety niewielka ilość pracodawców to zauważa.

A wy – jak często idziecie do pracy niewyspani?