7 Trików by Twoje CV przyciągało uwagę

Efekt pierwszego wrażenia nie występuje tylko i wyłącznie w przypadku spotkania – ma miejsce również wtedy, kiedy prezentujemy swoje CV.  Osoba, która otwiera plik z naszym życiorysem również podlega efektowi pierwszego wrażenia – czy nasze CV przyciągnie na tyle uwagę, że osoba rekrutująca przeczyta je z uwagą? Czy jej wzrok przyciągają te elementy, na których nam zależy? A może wbrew naszym oczekiwaniom rekruter zwróci uwagę na chaos, błędy i elementy, które chcemy zatuszować?

1.Wyraźne i atrakcyjne zdjęcie

Choć nie ma obowiązku umieszczania zdjęcia w CV a pracodawcy nie mogą tego wymagać, to większość z nas umieszcza w Curriculum swoje zdjęcie.  Ma  to i plusy (np. pozwala lepiej nas zapamiętać) i minusy (np. może od razu postawić nas na przegranej pozycji). Zdjęcie przyciąga największa uwagę w CV – to pierwsza rzecz, na którą zwracamy uwagę otwierając dokument. Dlatego koniecznie trzeba zadbać o to, by zrobiło świetne, pierwsze wrażenie. Jak? Zadbaj o to, by zdjęcie było:

2.Dobór odpowiedniego rodzaju CV

W zależności od tego jak wygląda Twoja kariera zawodowa i jakie elementy doświadczenia chcesz podkreślić, wybierz odpowiedni rodzaj CV, który przedstawi Twoją osobę w jak najlepszym świetle:

3.Pogrubienia

Identyczna czcionka na dwóch stronach, równe odstępy – to wprowadza organizację do CV – i to bardzo dobrze. Problem w tym, że niestety osoba czytająca CV przebiega wzrokiem i nie zawiesza wzroku na żadnym elemencie Curriculum. Dlatego tak ważne są pogrubienia. Za ich pomocą zaznaczamy w naszym CV to co najważniejsze. Co pogrubić? Omawiając doświadczenie zawodowe, przede wszystkim najważniejsze  obowiązki – te, które pokrywają się z tymi, które pojawiły się w opisie stanowiska na które aplikujemy. W przypadku listy przebytych szkoleń również podkreślamy tematy, które najmocniej wiążą się z obszarem zawodowym, w którym szukamy pracy.

4.Format CV w PDF

Standardowo CV tworzymy w jednym z dwóch rodzajów edytorów – w Wordzie lub w Open Office. I choć oba są poprawne, to najładniej i najefektowniej wygląda CV wysyłane w formacie .pdf. Obecnie, nie ma już problemów z otwarciem dokumentu w tym formacie, a wysyłając .pdf mamy też pewność, że nikt nie wprowadzi zmian w naszym CV. Format .pdf zawsze wygląda tak samo – niezależnie od tego jakim programem posługuje się osoba czytająca dokument.

5.Wyróżnienie kolorem / tłem

Czarna czcionka na białym tle – standard i nuda. Zabawa czcionką jest niebezpieczna – jeśli będzie to czcionka, która nie jest systemowa lub będzie mało czytelna (wszelkie czcionki gotyckie lub kursywy) to, CV będzie się wyróżniać, ale negatywnie. Jeśli jednak zadbamy o kolor z umiarem – dodając delikatne, pastelowe tło, niewielkie zdobienie w stopce, lub pogrubimy i oznaczymy kolorem poszczególne strefy CV , to elementy na których nam zależy będą bardziej widoczne, a całość CV sprawi lepsze wrażenie.

6. Jasny podział poziomy i pionowy

Tworząc CV pamiętaj o tym, by wizualnie oddzielić poszczególne strefy CV- dane personalne, wykształcenie, doświadczenie, szkolenia i umiejętności. Zadbaj również o podział pionowy – daty pod datami, obowiązki pod obowiązkami, justowanie. Im mniej chaosu w Twoim CV tym lepiej. Nie pozwól też, by Twoje doświadczenie rozciągnęło się na kilka stron.

7.Nietypowa forma CV

Przy niektórych zawodach, w których powinniśmy wykazać się pomysłowością i kreatywnością (praca w reklamie i marketingu, sprzedaży, nastawionych na innowacje firmach) warto rozważyć opcję nietypowego CV – np. w formie infografiki lub bogatego graficznie dokumentu. Jeśli jednak decydujesz się na tego typu CV, pamiętaj by również wysłać tradycyjne – takie, które można bez problemu wydrukować.
Pierwsze wrażenie po otworzeniu CV jest niemalże tak samo ważne, jak wrażenie, które robimy po przekroczeniu progu pokoju osoby rekrutującej.  Różnica polega na tym, że jeśli zrobimy złe wrażenie za pomocą CV, do rozmowy rekrutacyjne może nie dojść.

Tagi: