7 rzeczy, które można dołączyć do aplikacji poza CV

sukces praca 7 rzeczy, które można dołączyć do aplikacji poza CVBy zdobyć wymarzoną pracę wystarczy niekiedy wysłać samo CV. Bywa jednak i tak, że to nie wystarcza – trzeba wtedy pomyśleć o innych dodatkach do CV, które będą w stanie przekonać do nas osobę rekrutującą. Co poza CV można do aplikacji dołączyć? Mamy dla was 7 propozycji.

1.List Motywacyjny

Nie nowość prawda? List Motywacyjny wymagany jest przez większość pracodawców, choć nie przez wszystkich czytany. Bardzo często kandydaci po prostu kopiują List Motywacyjny z Internetu dokonując w nim kosmetycznych poprawek. Inną metodą usprawnienia pracy nad Listem Motywacyjnym jest też jeden list, nieco bezosobowy w wyrazie, kierowany do wszystkich. Obie formy działają dość średnio – fakt niechęci do poświęcenia czasu na napisanie Listu jest aż nazbyt widoczny. Dlatego, jeśli decydujesz się na pisanie Listu Motywacyjnego lepiej napisać go od podstaw, dopasować do oferty pracy i sprawdzić, czy jest wolny od błędów.

2.Portfolio

Dla niektórych zawodów – takich jak grafik, plastyk, projektant, architekt czy programista, portfolio prac jest najważniejszym elementem aplikacji – nierzadko ważniejszym niż CV. Portfolio może być dostarczone zarówno jako załącznik (np. fragmenty kodu w .pdf czy kilka prac graficznych zebranych w jednym skompresowanym folderze). Najlepiej jednak portfolio mieć dostępne online i przesyłać jedynie link do niego.

Portfolio powinno być:

 • bogate,
 • pełne,
 • przekrojowe,
 • aktualne,
 • pokazujące kompetencje;

3.Referencje

Opiekun Twojego stażu był Tobą tak zachwycony, że zalewał się łzami, że nie ma dla Ciebie wakatu? Swojej rozpaczy dał upust przygotowując ci wspaniałe referencje? Dołącz je do CV. Decydując się na przesłanie referencji pamiętaj jednak o kilku zasadach:

 • pliki nie mogą być ciężkie, dlatego sprawdź ile ważą przed wysłaniem i w razie potrzeby zmniejsz lub skompresuj;
 • nie wysyłaj referencji bardzo starych, jeśli jednocześnie nie wysyłasz nowszych – mogą sugerować, że obecnie wcale tak świetnie w pracy ci nie szło;
 • jeśli masz ich wiele, nie wysyłaj więcej niż trzech referencji- więcej i tak nikt nie przeczyta;
 • wybierz też te referencje, które dotyczą pracy najbardziej związanej ze stanowiskiem o jakie się starasz;

4. Certyfikaty

Zaświadczenia o ukończeniu kursów czy certyfikaty językowe coraz rzadziej spotykamy w formie załączników do CV. Najczęściej informacje o posiadaniu certyfikatu / ukończeniu kursu zamieszczamy w CV, ale nie dodajemy jako załącznika zaświadczenia. Są jednak sytuacje, kiedy jest to pożądane. Kiedy? Głównie wtedy, kiedy pracodawca wymaga określonego uprawnienia – np. certyfikatu Assessora, znajomości języka na określonym poziomie, bycia po kursie prowadzenia projektów metodą Prince itd. Jeśli wysyłamy certyfikat jako załącznik dbamy o to, by skan nie był zbyt ciężki a jednocześnie zaświadczenie czytelne. Nie dołączamy też zaświadczeń z niewielkich szkoleń (typu 2 godzinne szkolenie z obsługi klienta).

5. Prezentacja

Niektórzy kandydaci przesyłają prezentacje. Można taki materiał o sobie przesłać, ale … zawsze trzeba mieć na niego pomysł. Jeśli decydujemy się na prezentacje, zadbajmy o to, by:

 • wnosiła nowe dane (np. mówiła o naszych aspiracjach i cechach osobowości)
 • miała jakiś cel (np. zaprezentowanie naszego portfolio lub nawet umiejętności w zakresie tworzenia prezentacji)
 • nie była infantylna (nie umieszczamy motylków ani fantazyjnie przenikających się slajdów)
 • nie powtarzała danych z CV
 • nie była sztucznie pseudozabawna (poczucie humoru twoje i rekrutera może się różnić i nie zawsze to, co dla ciebie jest zabawne, będzie zabawne dla niego – najlepiej prezentacje pokazać kilku osobom w różnym wieku i z różnych stosunkiem do nas i zapytać ich, czy to co zobaczyli rozśmieszyło ich czy może zirytowało).

6. Infografika

Moda ostatnich miesięcy to infografika, czyli niestandardowe przedstawienie swoich dokonań i umiejętności w formie grafiki i wykresów. Kopalnią pomysłów może być np.coolinfographics.com

Nie trzeba być osobą utalentowaną graficznie, by stworzyć sobie infografikę – wystarczy skorzystać z jednego z darmowych programów umożliwiających wizualizację poprzez infografikę. Pamiętajcie jednak,by infografika była zarówno czytelna, jak i uwzględniała takie dane, które nie znalazły się w CV. Nie może ona też całkowicie zastąpić CV.

7.Filmik na Youtube (Vimeo itd.)

Ostatnia z propozycji, która jednak może niezwykle nam się przydać. Filmik dołączamy wszędzie tam, gdzie liczy się swoboda wypowiedzi i prezencja. Jest to też niestandardowa metoda zainteresowania osoby rekrutującej, umożliwiająca od razu przedstawienie siebie samego prawie na żywo. Nie dołączamy jednak filmiku wtedy, kiedy nie potrafimy zachować swobody przed kamerą, mamy wadę wymowy lub nie wiemy co powiedzieć (nie mamy pomysłu na autoreklamę i w efekcie pleciemy trzy po trzy). Aby uniknąć efektu viralowego i stać się pośmiewiskiem internetu bezpieczniej też zahasłować dostęp do filmiku.

Z dołączaniem różnych dokumentów i opcji do CV nie należy przesadzić. Przede wszystkim nie wolno:

 • wysyłać ważącego 6MB (i więcej) maila
 • dołączać kilku (a już na pewno nie wszystkich) propozycji
 • dołączać informacji, które zabierają osobie czytającej czas, a kompletnie nic nie wnoszą do naszej aplikacji (np. nie zawierająca żadnych dodatkowych informacji prezentacja czy infografika)
 • dołączać materiałów, które mogą obniżyć nasze szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną (np. kiepska prezentacja, List Motywacyjny z błędami, filmik na Youtube na którym jesteśmy nieprofesjonalni)

Dodaj komentarz

2 komentarze to “7 rzeczy, które można dołączyć do aplikacji poza CV”

 1. porady ślubne napisał(a):

  Fajny ten artykuł, naprawdę ciekawych rzeczy się dowiedziałem. Mam tylko takie pytanie odnośnie referencji, czy brać je tylko od szefa ? czy może też od współpracowników ? I czy tylko forma pisemna jest wymagana, czy może w innej formie ?

 2. Anna napisał(a):

  Kilka ciekawych rad można posłuchać w audycji Na kłopoty Bednarska youtube.com/watch?v=zDDUK7Dywwg