6 rzeczy, o których nie warto kłamać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej

Czy kandydaci kłamią podczas rozmów kwalifikacyjnych? Oczywiście, że tak. Robią to często  – z reguły w dobrej wierze – chcą zaprezentować się jak najlepiej i często kłamstwo wydaje się im lepszym wyjściem niż powiedzenie prawdy. Niestety kłamstwo ma krótkie nogi i kilka z nich może nam w szerszej perspektywie poważnie zaszkodzić. Jakie to kłamstwa?

W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej nie warto kłamać na żaden temat – zwiększamy tym samym szanse, że trafimy do firmy w której będzie się nam źle pracować. Zbytnia szczerość też jednak czasem nie popłaca – może okazać się, że powiemy za dużo np. na temat swoich ambicji i pracy, która nie będzie w stanie ich spełnić przejdzie nam koło nosa, podczas gdy my zdecydowanie potrzebujemy gotówki. Kilka kłamstw może nam jednak poważnie zaszkodzić. Jakich?

1.Znajomość obsługi oprogramowania

Wydawałoby się, że każdy obecnie potrafi pracować na aplikacjach biurowych typu Excell czy Word. Tymczasem wielu (również młodych)osób, poza podstawowymi funkcjami wiele więcej nie potrafi w  tych programach zdziałać. Jeśli pracodawca oczekuje biegłej znajomości Excell czy Power Point, to oznacza to, iż w ramach obowiązków pracownika będą pojawiać się związane z obsługa tych programów zadania. Jeśli nie potrafisz pracować na tych programach jak poradzisz sobie z zadaniami?

2.Znajomość języka obcego

Kłamstwo podczas rozmowy kwalifikacyjnej na temat języka obcego ma bardzo krótkie nogi – najczęściej bowiem po pytaniu o znajomości  języka pada kolejne pytanie właśnie w tym języku. Jeśli powiedziałeś minutę temu, że dobrze znasz język, a tymczasem ledwo dukasz, to pracodawca odkryje to kłamstwo w kilka sekund i nie będzie ufał innym Twoim wypowiedziom. Swoją znajomość języka obcego najlepiej przedstawić zgodnie z prawdą i zaznaczyć, że jesteś otwarty na rozwój umiejętności mówienia po angielsku czy niemiecku.

3.Oczekiwania finansowe

Ile chce Pan zarabiać?” – to pytanie pada prawie zawsze podczas rozmów kwalifikacyjnych. Kandydaci mają różne strategie odpowiadania na to pytanie – od odbijania piłeczki, po przedstawianie oczekiwań finansowych na tyle niskich, że wcale ich nie satysfakcjonują. To działanie związane jest ze strachem przed odrzuceniem kandydatury. Niemniej jednak jest błędne – jeśli bowiem kandydat zostanie zaakceptowany, najprawdopodobniej pracodawca zaproponuje mu wynagrodzenie, które kandydat podał. Efekt? Praca będzie, ale z niską płacą, która i tak nie satysfakcjonuje pracownika.

4.Powody rozstania z pracodawcą

O to, dlaczego zdecydowaliśmy się zakończyć współpracę z poprzednią firmą nasz potencjalny pracodawca na pewno zapyta. Jak odpowiedzieć? Najlepiej zgodnie z prawdą –nawet jeśli miałoby to oznaczać mówienie źle o byłym szefie. Kandydaci często obawiają się, że jakiekolwiek mówienie o poprzednim pracodawcy i o tym, że np. był nie fair (np. nie wywiązywał się w terminie z płatności wynagrodzenia) jest już szkalowaniem go. Nie jest to prawdą- o powodach odejścia można powiedzieć tak, by było jasnym, że mówimy prawdę, a jednocześnie nie było nadmiernego narzekania na pracodawcę. Np. zamiast stwierdzenia „mój pracodawca nie chciał mi dać umowy o pracę” można powiedzieć „pracowałem w oparciu o umowę – zlecenie, a chce  w oparciu o umowę o pracę”; lub zamiast „mój były szef to furiat i kłamca” – „warunki pracy ustalone na początku współpracy zostały zmienione na moją niekorzyść w trakcie współpracy. Do tego dochodziły kwestie mobbingu ze strony przełożonych.” Nie kłamiemy też, że sami odeszliśmy , jeśli zostaliśmy zwolnieni – to widać na świadectwie pracy.

5.Zalety

„Jakie są Pana mocne strony?” – takie pytanie pada prawie zawsze podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Czy warto opowiadać o takich zaletach jakich nie posiadamy? Zdecydowanie nie! Nawet jeśli zdołamy zachwycić naszego rozmówcę na tyle , by zaproponował nam pracę, to jeśli będzie takich właśnie cech i umiejętności oczekiwał w pracy, a my ich nie mamy, dobre wrażenie szybko zostanie zniszczone, a rozczarowanie naszą osobą większe. Zalety, których szczególnie powinniśmy unikać jeśli ich nie mamy to : punktualność, dobra organizacja pracy, łatwe nawiązywanie kontaktów z ludźmi (choć to akurat dość mocno widać już podczas rozmowy kwalifikacyjnej), inicjatywa. Jak rozpoznać czy zaleta którą chcemy podać jest już przesadą? Zastanów się, czy dasz rady pracować w miejscu, w którym zaleta o której chcesz powiedzieć, jest najważniejszą cechą pracownika, na której opiera się jego całościowa ocena.

6.Oczekiwania względem pracy

Podczas każdej rozmowy kwalifikacyjnej osoba rekrutująca pyta o to, jakie oczekiwania względem przyszłej pracy ma kandydat. Pytanie może być różnie sformułowane. Może dotyczyć tego, jak kandydat wyobraża sobie swoje obowiązki, jakie ma ambicje, w którym kierunku chce się rozwijać, czego potrzebuje, by być z pracy zadowolonym itd. Decydując się na pracę, warto mieć jasność tego, czego oczekujecie i nie kłamać w tym zakresie – możecie bowiem dostać się do pracy, która nie spełni waszych oczekiwań i będziecie się w niej męczyć.

Pamiętajcie  – kłamstwo na rekrutacji ma krótkie nogi!