Wypalenie zawodowe może prowadzić do objadania się

Objadanie się, by poradzić sobie ze stresem to częsty problem zwłaszcza u kobiet. Do nadmiernego podjadania prowadzić może również wypalenie zawodowe.

Badania przeprowadzone na 230 Finkach ujawniły, że wypalenie zawodowe często prowadzi do emocjonalnego objadania się – za pomocą jedzenia kobiety chcą poradzić sobie ze stresem i całym spektrum negatywnych emocji jakie odczuwają w związku z pracą. Kobiety, które są wypalone zawodowo częściej niż te, które są zadowolone ze swojej pracy cierpią na zaburzenia jedzenia polegające na niemożności wstania od stołu dopóki całe dostępne jedzenie nie zniknie. Obserwują też u siebie wzmożone łaknienie.

Oczywiście, badania nie wykazały niczego nowego – wypalenie prowadzi do podwyższenia poziomu stresu, a ten zaś – u niektórych osób – do objadania się. Jedzenie pozwala poczuć się lepiej (dzięki endorfinom, które się w związku z jedzeniem wydzielają). Warto jednak zwrócić uwagę na to,że wypalenie zawodowe często atakuje nieświadomie – to znaczy, że nie zdajemy sobie sprawy z tego, że się wypalamy i pierwsze symptomy (zmęczenie, kłopoty z zasypianiem, niechęć chodzenia do pracy) bagatelizujemy. Jeśli na te objawy będziemy reagować również nadmiernym objadaniem się, szybko możemy nabawić się nadwagi.