Własna firma zamiast etatu? Nie, dziękuję

wlasna firma Własna firma zamiast etatu? Nie, dziękuję Czy jesteśmy przedsiębiorczym narodem? Niestety nie szczególnie. Z badań PKPP Lewiatan wynika, że połowa Polaków nie ma pomysłu na własną firmę, nie wie jak być szefem i nie ma pojęcia jak firmę zakładać.

PKPP Lewiatan za pośrednictwem GfK Polonia przeprowadził badanie na grupie 2000 Polaków dotyczące przedsiębiorczości. Okazało się, że nie potrafimy założyć firmy (nie znamy przepisów – 57% badanych), nie wiemy co moglibyśmy robić (51%) i nie potrafimy być szefami (49%).

Z drugiej strony, 41% badanych odpowiedziało, że ma pomysł na własną firmę – skąd zatem tak wysokie bezrobocie i tak mały przyrost działalności gospodarczych, skoro tak wielu z nas ma pomysły?

Przede wszystkim wśród czynników hamujących rozwój przedsiębiorczości trzeba wymienić strach (co będzie jeśli mi się nie uda) oraz brak konsekwencji (porzucanie pomysłów po ich pierwszej weryfikacji, kiedy trzeba przestać marzyć a zająć się mozolnym przekuwaniem pomysłu w działanie).

Dodaj komentarz

3 Responses to “Własna firma zamiast etatu? Nie, dziękuję”

 1. wolvverine says:

  Podstawowym czynnikiem blokujacym w Polsce rozwój przedsiebiorczosci sa wysokie opłaty na start i koszty prowadzenia własnej działalności oraz niejasne i niekorzystne przepisy skarbowe (głównie ZUS, mniej podatki – choć te powinny przynajmniej w pierwszych latach iść na inwestycje , brak wsparcia państwa a wręcz przeszkadzanie w prowadzeniu działalności)

 2. ProgWeb says:

  Przy takich kosztach prowadzenia firmy, zwłaszcza na starcie, gdy nie ma się kapitału, klientów i całej infrastruktury, sam się dziwie jak mi się udało zaczynając praktycznie od zera i dlaczego w ogóle podjąłem się tego w Polsce.

  I nie zapominajmy o polskim prawie i całej społecznej nagonki polityków na złych i krwiożerczych kapitalistycznych wyzyskiwaczy. Chodzą słuchy, że i noworodki pożerają…. To mnie nurtuje wciąż, czemu prowadzę tą firmę jeszcze i czy warto…

 3. ProgWeb says:

  @wolvverine:

  Broń bożę niech państwo mnie nie wspiera! Bo to gwóźdź i zagłada dla biznesu. jak w powiedzeniu: “Władza chce naszego dobra, więc chowajmy dobro jak najgłębiej”

  Niech tylko nie przeszkadzają, a sobie poradzimy. “Przedsiębiorczy” nie znaczy wymagający pomocy, bo ten jest “potrzebujący”, tylko taki co sobie sam pomoże i wykombinuje. 🙂