W jakim wieku rozpoczynamy pracę?

Ile miałeś lat, kiedy rozpocząłeś pracę zawodową? Czy Polacy podejmują się działań zarobkowych jeszcze zanim ukończą 18 lat czy też praca przez pełnoletniością to rzadkość?

Zielona Linia – centrum kontaktowe dla klientów Urzędów Pracy z całej polski (czyli dla osób poszukujących pracy) przeprowadziło w lutym badanie wśród swoich użytkowników mające na celu zdiagnozować mobilność zawodową Polaków. Przy okazji sprawdzono, w jakim wieku Polacy rozpoczynają pracę.

39% badanych (największy odsetek) rozpoczęło prace między 19-21 rokiem życia – czyli w okresie w którym kończymy szkołę średnią i albo rozpoczynamy pracę, albo decydujemy się na studia wyższe (nie rzadko połączone z pracą). 22% zaczęło pracę nieco później – między 22 a 24 rokiem życia (czyli np. w trakcie studiów) . Jako nastolatki, prace zaczęło 27% osób. Do momentu ukończenia studiów (25 lat) czekało zaledwie 12% osób.

Z badania widać, że wielu Polaków dość wcześnie  zaczyna pracę zarobkową. Nasza pierwsza praca to najczęściej dorywcze prace przy zbiorach, praca w sklepie, telemarketingu czy w ramach prac w branży gastronomicznej. Często są to prace sezonowe. Trend nie czekania na rozpoczęcie pracy do momentu zakończenia studiów również pociesza – oznacza bowiem, że coraz mocniej zdajemy sobie sprawę z tego, że o rozwój zawodowy i zdobywanie doświadczeń trzeba zacząć  dbać jak najwcześniej.