Tablet w firmie – czy może zastąpić laptopa?

Najpierw – dla osób, które nie śledzą branży IT i nie interesują się nowinkami technologicznymi – wyjaśnijmy czym jest tablet. To supercienkie, lekkie i przenośne urządzenie, wyposażone w ekran dotykowy o przekątnej od 7 do 10 cali. Tablet jest doskonałym sprzętem do przeglądania internetu, korzystania z poczty e-mail, czytania książek elektronicznych, odtwarzania multimediów, a nawet grania w gry czy korzystania z wielu aplikacji użytkowych. Najpopularniejszym tabletem jest Apple iPad (ostatnio pojawił się nowy iPad). Jako że tablety stają się coraz popularniejsze, wiele osób zastanawia się czy takie urządzenie mogłoby zastąpić w pracy laptopa.

Tablet vs laptop

Bądźmy całkowicie szczerzy: mimo że tablet to doskonale urządzenie, które pozwala zrealizować wiele zadań, w większości przypadków nie może zastąpić laptopa. Tak, tablet jest niesamowicie poręczny, wygodny w obsłudze i znakomity do odtwarzania filmów czy muzyki. Jednak po zakupie tabletu nie powinieneś sprzedawać laptopa. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta: produktywność.

Według wielu użytkowników wystarczy dokupić do tabletu bezprzewodową klawiaturę i wówczas może on zastąpić laptopa. Owszem, wtedy tablet może zastąpić laptopa, ale tylko jeśli chodzi o pisanie tekstów – przygotowywanie dokumentów, redagowanie e-maili czy opracowywanie treści na strony internetowe. Spróbujcie jednak przygotować arkusz kalkulacyjny na tablecie, albo złożoną prezentację i szybko przekonacie się, że to niemożliwe lub – jeśli naprawdę się uprzecie – wykonalne, jednak pochłaniające o wiele więcej czasu, niż gdybyśmy mieli zrobić to samo na komputerze.

Kiedy więc można polecić tablet? To z pewnością świetne narzędzie pracy dla często podróżujących biznesmenów, którzy głównie konsumują treść, czyli korzystają z gotowych dokumentów i plików. Dla przykładu, handlowiec może przedstawić na spotkaniu prezentację z tabletu, którą wcześniej wysłał mu e-mailem dział marketingu. Na tablecie takim jak iPad 2 można również wygodnie zapisywać notatki, korzystać z poczty (pod warunkiem, że dziennie nie musimy zredagować kilkudziesięciu wiadomości i zależy nam na czasie – wówczas o wiele szybciej zrobimy to na laptopie), a także używać go do komunikacji. Korzystanie z komunikatora Skype, przeglądanie projektów i stron internetowych, śledzenie zmian na Facebooku czy granie w gry w czasie przerwy to też zadania, które świetnie wykonuje się na tablecie.

Jednak gdy liczy się dla ciebie czas, jaki poświęcasz na pracę, a także zamiast konsumować przede wszystkim tworzysz treść (dokumenty, pliki, zestawienia itp.), o wiele szybciej i łatwiej wykonasz swoją pracę na laptopie.

Przynajmniej na razie. Na rynku pojawiło się już kilka urządzeń hybrydowych, czyli będących połączeniem laptopa z tabletem, np. Lenovo IdeaPad U1. W tym roku zadebiutuje też Windows 8, system operacyjny, który ma zapewnić dobrą współpracę tabletów z laptopami, a także zapoczątkować więcej premier wspomnianych hybryd. Wtedy może się okazać, że zaczniemy kupować tablety ze specjalnymi przystawkami, które będą składać się z myszy, klawiatury i większego ekranu. Zanim to nastąpi warto pamiętać, że tablet to świetny sprzęt i z pewnością potrafi więcej niż smartfon, jednak do laptopa jeszcze mu daleko.

Artykuł został opracowany przez wortal technologiczny benchmark.pl. To najstarszy w Polsce serwis informacyjny IT.

Tagi: