Przeprowadzka dla pracy. 5 rzeczy, które trzeba przemyśleć

Jesteśmy coraz bardziej zawodowo mobilni. Oznacza to, że częściej i chętniej przenosimy się za pracą – czy to do innego miasta czy do innego kraju. Decyzja o tym, czy się przeprowadzić nie jest nigdy prosta i kilka kwestii trzeba koniecznie rozważyć, by nie okazało się,  że popełniliśmy błąd życia.

1.Powody przyjęcia oferty pracy

Jeśli rozważamy ofertę pracy związanej z przeprowadzką, warto uświadomić sobie jakie są nasze priorytety i co dla nas w ofercie tej jest najważniejsze a następnie upewnić się, czy na pewno dostaniemy w nowej pracy to, o co nam chodzi. Nasza motywacja może być różna -związana z zarobkami, rozwojem osobistym, awansem, nowymi zadaniami. Świadomość tego, „co nas kręci” w nowej pracy pozawala nam pełniej przyjrzeć się temu, czy w nowym miejscu dostaniemy to, czego potrzebujemy – jeśli nie jesteśmy pewni – dopytajmy o to naszego nowego „prawie” pracodawcę.

2.Materialny poziom życia
To, że najczęściej wraz z przyjęciem oferty pracy zmienia się kwota zarobków to jedno, ale wraz z przeprowadzą, zmienią się tez nasze koszty życia. Mogą się podnieść – jeśli przenosimy się do droższego miasta, bądź spaść – jeśli przenosimy się do miasta tańszego. Koszty te, trzeba właściwie oszacować, biorąc pod uwagę nie tylko żywność i koszty mieszkania, ale również takie dodatki jak rozrywki które lubimy (kino, piwo w pubie), przedszkole dla dziecka, koszt komunikacji miejskiej. Zanim zaczniesz liczyć koszty  życia w nowym miejscu, warto przez przynajmniej miesiąc prowadzić monitoring własnych codziennych kosztów by mieć co porównywać i o co swoje wyliczenia oprzeć.

3.Możliwości dla rodziny
Nawet jeśli ty będziesz miał lepiej płatną pracę, to nie znaczy, że twoja żona też znajdzie prace, która będzie ją satysfakcjonowała. Zatem, warto razem przejrzeć oferty pracy w nowym miejscu i realnie zastanowić się nad tym, czy i jak duże są szanse na to, by partner kontynuował karierę. Bez szczerej rozmowy w tym zakresie może okazać się, że  przeprowadzka w krótkim czasie zabije związek. W ramach możliwości i przeszkód jakie stają przed rodziną trzeba uwzględnić również pozycje dzieci – czy w mieście do którego się przeprowadzamy są szkoły na odpowiednim poziomie, czy jesteśmy w stanie zapewnić dziecku podobne rozrywki poza lekcyjne jak obecnie? A może przeprowadzka będzie miała wartość dodaną w postaci większej ilości miejsc lubianych przez dzieci (np. Aquaparków czy zajęć pozalekcyjnych) . Decydując się na przeprowadzkę wraz z rodziną koniecznie zapewnić sobie wsparcie rodziny i zrozumienie oraz akceptacje naszej decyzji jeszcze przed opuszczeniem aktualnego miejsca pobytu.

4.Wyjście awaryjne

A co będzie jeśli praca nie spełni naszych oczekiwań? Jeśli okaże się, że nie przeszliśmy okresu próbnego, lub sami po kilku miesiącach uznamy, że dłużej już nie wytrzymamy ? Taką ewentualność również należy brać pod uwagę i ustalić sobie plan awaryjny jeszcze przed wyjazdem. Zwłaszcza jeśli przeprowadzamy się z rodziną i nie jesteśmy w stanie spakować się i wrócić tak po prostu, jeśli coś się nie uda. Jak się zatem przygotować? Warto zmonitorować rynek pracy i dowiedzieć się, czy z naszymi kompetencjami będziemy mieć szansę na inną pracę, rozważyć opcję oszczędności na wypadek konieczności szukania pracy i spędzenia jakiegoś czasu bez wypłaty. Jeśli wyjeżdżamy z rodziną  powinniśmy też omówić taką ewentualność z partnerem.

5.Razem czy osobno?

Decydując się na wyjazd za pracą, często najpierw wyjeżdża jedna osoba, która „przygotowuje grunt” na przybycie drugiej. Jest to bardziej bezpieczne rozwiązanie w przypadku w którym okazałoby się, że nowa praca nie jest tak dobra jak zakładaliśmy. Z drugiej jednak strony, w przypadku wyjazdów zagranicznych często w takich sytuacjach okazuje się, że decyzje o wyjeździe pozostałej części rodziny się odwleka. W efekcie rodzina żyje w rozbiciu i często kończy się to po prostu rozpadem związku. Nie ma jednego dobrego rozwiązania i jednoznacznej odpowiedzi  na pytanie czy jechać od razu razem czy nie – koniecznie trzeba to jednak z partnerem omówić  w kontekście wszelkich plusów i minusów i podjąć decyzję wspólnie, z pełną odpowiedzialnością obu stron.
Migracja zarobkowa nie jest prosta (ani emocjonalnie ani logistycznie) w wielu jednak przypadkach konieczna jeśli chcemy się zawodowo rozwijać lub godnie żyć (pod względem finansowym). Omówienie wszystkich powyższych aspektów związanych z przeprowadzką pomaga oswoić lęk i przygotować i siebie i swoja rodzinę na trudności, które w związku z migracją mogą się pojawić.